Poveste de iarnă

… cu Mircea Dumitrescu și prietenii săi

S-a întâmplat miercuri, 15 decembrie 2010, începând cu orele 17.00, în sala Cantacuzina a Muzeului “George Enescu” din str. Calea Victoriei nr.141 București.

…un vis împlinit

Deși la prima vedere Mircea este un copil obișnuit, căruia îi place să se joace cu maşinuţele şi să descopere mereu lucruri noi, spre deosebire de alți copii de vârsta lui, Mircea a avut un vis, pe măsura talentului și geniului său: acela de a avea propriul concert și de a le putea dărui celor din jurul său o parte din bucuria pe care el o simte atunci când cântă. Pentru el, Fundatia Dan Voiculescu a organizat pe 15 decembrie 2010 primul concert al tânărului violonist, intitulat „Poveste de iarnă cu Mircea Dumitrescu și prietenii săi”. A urcat pe scena și a cântat cu o mare virtuozitate, asa cum o face de fiecare dată. A interpretat fragmente din Ceaikovski, Vivaldi, Monti și Sarasate, dar și fragmente din mai multe colinde tradiționale românești.
A fost un regal al viorilor! Alături de “micuțul Paganini”, în concert au venit și alți colegi de-ai săi, elevi ai Liceului de muzică “George Enescu” din București, la fel de talentați ca și el: Damiana Muşat (6 ani), Ioana Movileanu (7 ani), Dan Nanoveanu (14 ani), Agata Ştefănescu (13 ani), Ana Maria Limban (15 ani), Daniela Tudor (16 ani) și Ana Popescu Deutsch (18 ani).

Concertul de miniaturi și colinde de Craciun a fost coordonat de profesor Olivia Papa, cea care îl pregătește și îndrumă pe Mircea iar la pian, a fost acompaniat de profesor Smaranda Ilea.
La eveniment au venit să-l cunoască pe Mircea și au primit acest cadou muzical în pragul sărbătorilor de iarnă, oameni de cultură, jurnaliști, politicieni și vedete ale trustului Intact. Alături de Mircea la primul său concert s-au aflat și colegii săi, copii și tineri cu perfomanțe excepționale, membri ai Clubului de Excelență Dan Voiculescu din care si el face parte.

Despre Mircea Dumitrescu

Mircea Dumitrescu a obținut zeci de premii internaționale și a susținut recitaluri pe unele dintre cele mai mari scene ale Europei. Are doar 12 ani, dar asta nu îl împiedică să smulgă ropote de aplauze la spectacolele în care concertează. Talentul şi dăruirea cu care cântă fiecare notă muzicală au fost argumentele care au justificat renumele de “Micuţul Paganini”.

Mircea a descoperit vioara în urmă cu sapte ani şi de atunci ea i-a devenit cea mai bună prietenă. Mircea Dumitrescu are doar 12 ani, însă la concursurile la care participă, intră în competiţie cu tineri de peste 20 de ani iar la final, mai întotdeauna, obține cel mai mare premiu din concurs.

Despre el, profesorii spun că este înzestrat cu un talent care atinge genialitatea : « Mircea nu are doar aptitudini native deosebite pentru muzică, ci și o capacitate ieșită din comun de a asimila textul muzical și de a-l cânta extrem de precis. Învată foarte repede repertoriul muzical, indiferent de dificultate. Pentru aceasta îl consider un geniu. În istoria muzicii au fost foarte puțini muzicieni care au avut această dotare, printre care i-aș enumera pe Mozart sau George Enescu» declara prof. Smaranda Ilea.
Fundaţia Dan Voiculescu este, din 2008, alături de acest “copil minune”. Mircea beneficiază de întreg suportul necesar, prin programul de burse sau prin asigurarea fondurilor necesare participării la concursurile internaţionale. Şi va continua să-i fie alături şi mai departe. Având credinţa că într-o bună zi “micuţul Paganini” va deveni Marele Mircea Dumitrescu.

FOTOGRAFII DE LA EVENIMENT

Reportaj de la eveniment difuzat în Observatorul orei 6.00 al Antenei 1, de pe data de 16.12.2010.

Filmuleț de prezentare al evenimentului: