"Micutul Paganini"

Mircea Dumitrescu, tânărul violonist de doar 12 ani, supranumit “micuţul Paganini”, membru al Clubului de Excelenţă al Fundaţiei Dan Voiculescu, s-a întors de la două concursuri internaţionale de muzică, desfăşurate în Italia cu patru premii I, dintre care două absolute.

Mircea Dumitrescu este considerat un geniu al viorii, un copil care la 12 ani a reuşit să impresioneze cu talentul lui o lume întreagă. Tânărul violonist a participat, de curând, împreună cu alţi trei elevi ai Liceului „George Enescu”, la două concursuri internaţionale în Italia, Festivalul italian „Alice bel Colle” ediția a IX-a şi Concursul Internaţional de Vioară „Giovanni Talenti – Rovere d’Oro“ din San Bartolomeo ediţia a XXV-a, la ambele obţinând 4 premii întâi, la secțiunile vioară şi muzică de cameră.

A intrat în concurs alături de tineri din toată lumea şi a reuşit să câştige, de fiecare dată, aprecierea juriului şi marele premiul la categoria la care el a concurat. A interpretat lucrări ale lui Felix Mendelsshon, Antonio Vivaldi, Giuseppe Tartini dar şi ale preferatului său, Niccolò Paganini şi de fiecare dată, sunetul viorii tânărului violinist a impresionat atât publicul, cât şi reprezentanţii juriului.

Astfel, Mircea a fost apreciat şi răsplătit de două jurii diferite, cu maximul de puncte şi marele premiu – premiul I absolut în fiecare dintre cele două concursuri.

În Italia, dupa reprezentaţiile avute, Mircea Dumitrescu a fost supranumit şi “briliantul serii”. Printre cei care au apreciat talentul “micuțului Paganini” din România a fost şi celebrul pianist, Walter Krafft, directorul Conservatorului “Richard Strauss” şi al Münchener Musikseminar, care impresionat fiind de talentul tânărului violinist, i-a adresat invitaţia de a participa ca solist, în luna octombrie a acestui an, la un festival organizat şi susținut de către Filarmonica din München.

Pentru succesul avut şi premiile importante obţinute, tânărul a avut şansa şi onoarea de a susţine un recital împreună cu renumita orchestră “Clasica Filarmonica Armonia” din Alexandria, care numără nu mai puţin de 50 de instrumentişti.

Fundația Dan Voiculescu este, din 2008, alături de acest “copil minune”. Mircea Dumitrescu beneficiază de întreg suportul necesar dezvoltării talentului său, prin programul de burse şi prin asigurarea fondurilor necesare participării la concursurile internaţionale de profil.

În total, 12 premii întai, dintre care patru absolute au fost obţinute de patru copii români, pregătiţi de prof Olivia Papă, la cele două concursuri internaționale din Italia. Printre ei s-a aflat şi Mircea Dumitrescu.

Bucureşti, 4 august 2010

Inregistrare Mircea Dumitrescu in concert