Masă Rotundă pentru prezentarea rezultatelor studiului privind starea fizico-emoțională a vârstnicilor, post pandemie

SAVE THE DATE

Senatul Științific al Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României va organiza, pe 9 Iunie, o Masă Rotundă, în cadrul căreia vor fi prezentate rezultatele studiului ”Evaluarea stării fizico-emoționale post pandemiei Covid 19, în rândul seniorilor din România” realizat în parteneriat cu Asociația ”Institutul pentru Îmbătrânire Activă” și Centrul Medical Dr. Furtună Dan, de către Centrul de Sociologie Urbană și Regională – CURS.

Studiul și-a propus evaluarea stării socio-emoționale și de sănătate a vârstnicilor, precum și obținerea unor date despre accesul acestora la servicii medicale și la servicii media de informare, în timpul pandemiei pandemiei Covid 19.

Studiul coordonat de Senatul Științific a fost realizat în contextul lipsei de date pe acest segment de populație. În România au mai fost realizate studii, care au urmărit impactul emoțional al pandemiei asupra copiilor și  femeilor, dar nu și asupra vâstnicilor.

Senatul Științific își propune să valorifice din plin rezultatele acestui studiu, prin utilizarea datelor obținute în dezvoltarea unor noi proiecte, alături de specialiști în gerontologie, din afara țării și din România.

La eveniment sunt invitați să participe medici, academicieni, specialiști în gerontologie și reprezentanți ai instituțiilor publice din cadrul Guvernului, precum și ONG-uri și Asociații implicate în activități care sprijină îmbătrânirea activă.

Ajutor pentru vârstnicii afectați de pandemie