Jurnalul Naţional : Vise împlinite la Festivalul Artelor

Articol publicat în Jurnalul Naţional în data de 15 octombrie 2010
S-a gătat şi cea de-a doua ediţie a Festivalului Artelor Bucureşti. Cum toate lucrurile bune au sfârşit, singu­rul festival susţinut 100% de pu­blic şi-a coborât cortina. Doi tineri violonişti, elevi ai Liceului de Mu­zi­că “George Enescu” şi membri ai Clu­bului de Excelenţă al Fundaţiei Dan Voiculescu au cântat în de­s­chi­derea “Conferinţei despre iu­bi­rea creştină şi martiri”, susţinută de Dan Puric la Palatul Naţional al Copiilor.

Mircea Dumitrescu (12 ani) şi Mihaela Mitrofan (10 ani) au interpretat fragmente din Vivaldi, Luigi Boccherini, Scott Joplin sau Carlos Gardel, impresionând publicul cu talentul şi dăruirea lor. Le-a fost împlinit şi visul de a cânta în faţa unui public numeros, chiar la ei în ţară. A fost pentru prima dată când cei doi mici artişti au urcat pe o scenă din România, cu un public atât de numeros. În ultimii ani, ta­lentul lor a fost apreciat şi premiat în concursuri şi spectacole susţinute pe unele dintre cele mai mari scene ale Europei, la Hamburg, München sau Milano, alături de mari or­chestre ale lumii.

“Micuţul Paganini”, aşa cum este supranumit Mircea Dumitrescu, va susţine în acest week-end cu sprijinul Fundaţiei Dan Voiculescu ­ două recitaluri pe scena Filarmonicii şi Conservatorului din München.

Festivalul Artelor Bucureşti a fost organizat de Asociaţia Maria Domina şi Agenţia Vreau Bilet cu sprijinul Fundaţiei Voiculescu şi a oferit şansa unor tineri talentaţi, membri ai Clubului de Excelenţă al fundaţiei, de a fi cunoscuţi şi apreciaţi şi în România pentru dăruirea şi performanţele lor.