Irinel Romeo Bolohan

Irinel Romeo Bolohan este profesor de educație tehnologică la Liceul Tehnologic “Mihai Eminescu” Dumbrăveni, județul Suceava.  S-a născut și a trăit, până la terminarea facultății, prin diverse instituții de protecție a copilului din județul Suceava. Este de 13 ani cadru didactic, iar timp de 10 ani a fost coordonator voluntar al unui program de promovare a drepturilor copilului, la “Salvaţi Copiii” Suceava  şi fondator – promotor al unor organizaţii pentru promovarea drepturilor copilului din judeţul Suceava.

Ani la rând și-a  implicat elevii în diverse tipuri de activităţi: în programele de promovare a drepturilor copilului, în activităţile de ecologizare prin programul mondial “Eco Şcoala”, în campanii stradale de informare pe diferite teme, de sprijinire a copiilor cu probleme la învăţătură prin proiectul “Drumul spre o vacanţă liniştită” precum şi a copiilor din centrele de plasament etc.

Este de membru în Comitetul Executiv al Organizaţiei „Salvaţi Copiii” şi coordonator al programului „Zilele Drepturilor Copilului”. A răspândit ani la rând ideile şi principiile Convenţiei ONU cu privire la Drepturile Copilului prin diverse moduri. Cu toate şcolile colaboratoare a încheiat parteneriate sau convenţii de parteneriat pentru aceste tipuri de activităţi între ISJ Suceava, “Salvaţi Copiii” şi şcolile în cauză. În cadrul acestor programe au fost incluși şi copiii din centrele de plasament din judeţul Suceava. În ultimii 5 ani a desfăşurat, în apropierea Crăciunului, expoziţii cu vânzare  a diferitelor obiecte de Crăciun iar cu banii obţinuţi s-au cumpărat cadouri pentru copiii din centrele de plasament din Suceava şi pentru familiile numeroase din Dumbrăveni.

A organizat numeroase tabere şi excursii tematice, inclusiv pe tema drepturilor copilului, atât cu elevii de la Dumbrăveni cât şi cu copii din câteva centre de plasament din Suceava.  Elevii săi au obţinut peste 300 de diplome cu premii sau participări la diverse concursuri sau olimpiade şcolare locale, judeţene, naţionale şi internaţionale.

Cel mai mare şi valoros premiu a fost în 2012, la Concursul Naţional “Tort Aniversar Disneyland Paris”, competiţie practică la care s-a implicat toată clasa de elevi şi au participat 75 de şcoli din ţară. Ulterior,  întreaga clasă de 30 de elevi şi 6 însoţitori au beneficiat de o excursie la Disneyland Paris timp de 5 zile.

În 2010, a înfiinţat Clubul „Origami” cu scopul de a  dezvolta deprinderi şi simţuri practice şi estetice la elevi. Din anul 2004 şi până în prezent a coordonat 6 grupuri de elevi la Olimpiada de Educaţie tehnologică, de la etapa pe şcoală şi până la etapa naţională, formându-le deprinderile practice necesare cât şi cele teoretice. Astfel, 6 elevi au obţinut de-a lungul timpului rezultate remarcabile la nivel judeţean şi naţional.

În septembrie 2012 a înfiinţat Clubul CIVITAN 14 cu sprijinul Fundaţiei Club Speo Bucovina, din care au făcut parte 15 civitani activi care au fost motivaţi să implementeze un proiect destinat copiilor cu probleme la învăţătură: „Drumul spre o vacanţă liniştită”. Astfel, 35 de elevi din clasele a V-a şi a VI-a au devenit beneficiari ai proiectului, urmând cursuri de remediere şcolară cu ajutorul grupurilor de lideri civitani. A integrat copiii cu nevoi speciale, din familii numeroase şi copii din plasament, în diverse proiecte şi activităţi educative, obținând rezultate excelente la concursuri, olimpiade, expoziţii şi simpozioane judeţene, naţionale.

[oqeygallery id=399]