Invitație la concert

Acorduri de Mendelssohn, Rahmaninov şi Kirculescu vor răsuna mâine seara, de la ora 19.00, în interpretarea orchestrei simfonice a Filarmonicii “Paul Constantinescu” din Ploiesti şi a doi tineri pianiști: Marius Cătălin Deneș și Fabiola Ioniță.

A evoluat pe scene din întreaga Europa iar acum, ca o confirmare a talentului, muncii și rezultatelor obținute până în prezent, Marius a fost invitat să concerteze și pe scene din România.

Marius Deneș este elev la Liceul de Muzică “Dinu Lipatti” din București, unde studiază pianul sub îndrumarea prof. Ioan Florian Nemeș. A început să studieze pianul de la o vârstă fragedă. La numai 8 ani, Marius reprezenta România pe scena unui celebru concurs de interpretare muzicală din Paris, câștigând premiul I absolut. Acesta a fost însă doar începutul. Acum, la 17 ani, tânărul pianist are peste 20 premii internaționale și numeroase recitaluri și concerte susținute, cele mai multe, în afara țării.

Marius este preocupat de improvizație, reușind să dea, de fiecare dată lucrărilor, noi interpretări. Repertoriul său cuprinde partituri de Haydn, Mozart, Beethoven și Liszt, apreciate de criticii muzicali ca fiind potrivite datelor sale, temperamentului și maturității sale.

Ca urmare a premiilor obținute, Marius a fost invitat să susțină, și în România, mai multe recitaluri și concerte, în calitate de solist, alături de orchestrele din țară. Din rândul acestora face parte și concertul de la Ploiești, în cadrul căruia Marius evoluează în calitate de solist.

Pentru talentul și performanțelor sale Marius Deneș s-a alăturat din 2010, Clubului de Excelență al Fundației Dan Voiculescu.