“Insomnie Culturală” la Muzeul Național de Istorie a României

“Insomnie Culturală” la Muzeul Național de Istorie a României (MNIR) din Capitală este un program de vizitare prelungită ce va fi implementat în ultima sâmbătă din lunile august, septembrie și octombrie, când vor putea fi vizitate, până la ora 00.00, expozițiile permanente și temporare.

în aceste zile, muzeul va putea fi vizitat între orele 16.00 – 00.00, pentru a oferi publicului ocazia de a vedea exponatele “într-o cu totul altă lumină”.

Vor putea fi vizitate expozițiile permanente Tezaur Istoric și Lapidarium (incluzând copia Columnei lui Traian), dar și cele temporare.

Astfel, pe 25 august, prima zi de “Insomnie Culturală”, vor putea fi vizitate, în holul muzeului, expozițiile “Copilăria de altădată, la țară!” și “Genio Helvetico.

Expoziția “Copilăria de altădată, la țară!” prezintă jucăriile copiilor de la sat. Vizitatorii vor putrea admira jucării care au aparținut copiilor români, sași și secui care și-au trăit viața la sat, nucleul societății în epocile trecute ale istoriei.

În expoziția “Genio Helvetico. Ceasuri istorice și cutii muzicale elvețiene din colecții muzeale românești”, vizitatorii au posibilitatea să admire atât ceasuri care au aparținut unor personalități de seamă ale istoriei României – regele Carol I, regina Maria, mitropolitul Veniamin Costachi, Nicolae Titulescu, Armand Călinescu, Gheorghe I. Brătianu, Nicolae Iorga, mareșalul Alexandru Averescu, mareșalul Ion Antonescu,  cât și piese “anonime”, spectaculoase prin decor.

Expoziția “Basarabia 1812-1947. Oameni, locuri, frontiere” aduce în prim plan, prin intermediul hărților, documentelor, imaginilor, publicațiilor și obiectelor, principale trasee diplomatice, evoluția frontierelor și societății acestei provincii.

“Tetraevanghelul Ieromonahului Spiridon” – un manuscris din vremea lui Ștefan cel Mare – este prezentat în cadrul proiectului “Exponatul lunii” la Muzeul Național de Istorie a României.

Sursa: edu-news.ro