În Danemarca se construiește un “oraș pentru copii’

Copenhaga va găzdui cel mai mare centru de zi pentru copii din Danemarca, denumit Prinsessegade Kindergarten and Youth Club.

Spre deosebire de alte facilități de acest gen, Prinsessegade nu va fi o singură clădire ci un ansamblu de clădiri mai mici, cu funcții variate, de unde și denumirea de “oraș pentru copii”.  Proiectul a fost conceput de firmele de arhitectură COBE, NORD, PK3 și Grontmij.

Centrul va fi dezvoltat în cartierul Christianshavn din Copenhaga și va avea, la rândul său, mai multe cartiere, case, spații publice, piețe și parcuri. Prinsessegade va avea și o primărie, o stație de pompieri, un stadion și o fabrică.

Finalizarea proiectului este planificată pentru 2014, și va oferi copiilor un spațiu cu facilități și resurse potrivite nevoilor lor, spun dezvoltatorii.

Sursa: edu-news.ro