Ilie Stanescu,  cu o vechime de 43 de ani ca profesor de matematică, este autorul manualelor de matematica pentru liceu (Algebra,clasa XI-a in colaborare cu fostii sai elevi: academicianul C. Nastasescu si C. Nita,1985), Analiza matematica clasa a XI-a 1999, Carte de specialitate :Multimi de numere ,1975, articole de matematica si fizica in Gazeta Matematica, probleme propuse, in trei ani diferiti la faza finala a Olimpiadei de Matematica, locul I pe tara la concursurile intre licee cu liceul din Pucioasa.

Multi  dintre elevii sai au obtinut premii la olimpiadele si concursurile de matematica.

In anul 2008, a primit premiul de excelenta pentru intreaga activitate desfasurata in cadrul Societatii de Stiinte Matematice si contributia adusa la cresterea prestigiului invatamantului romanesc.

In 2010, a primit medalia jubiliara “Centenarul Societatii de Stiinte matematice din Romania”.

In prezent scrie articole de matematica si a scris si publicat carti de literatura.

Ca rezultate, se mandreste cu academicianul C.Nastasescu, care cand era elevul sau la Pucioasa a obtinut premii la olimpiadele nationale si premiul II la OIM de la Budapesta, 1961; cu Radu Diaconescu, cercetator in Canada, premii in trei ani la Olimpiada Nationala si mentiune la OIM, 1961 din Budapesta; cu Liliana Niculescu (fosta Bucur), premiata la OIM Berlin 1965 – prima fata din lume medaliata la OIM și Ioan Dancila , la OIM 1964 Moscova, autorul a peste 70 de carti de cultura matematica  si “de specialitate” pentru copiii.