Stagiunea CAMMERATA

Stagiunea Cammerata i-a oferit tânărului muzician Matei Bucur Mihăescu, bursier al fundaţiei, o noua ocazie de a-şi prezenta creaţiile în faţa publicului de toate vârstele, iubitor al muzicii clasice.  Astfel, începând cu luna aprilie 2011, Matei Bucur Mihăescu a susținut împreună cu orchestra sa, o serie de concerte camerale, din programul cărora au făcut parte, în exclusivitate, compoziții proprii ale tânărului supranumit şi „micul Bach al României”. Iar de fiecare dată, publicul, care a umplut sălile de concert, a fost cucerit.

La fiecare concert, alături de Matei Bucur Mihăescu au evoluat tineri muzicieni, elevi și studenţi talentați, membri ai orchestrei CAMMERATA, fondată de Matei Bucur Mihăescu în anul 2008.

In cadrul acestor concerte, tanarul recunoscut ca un fenomen, un talent muzical complex s-a aflat pentru prima dată în tripla ipostază de pianist, compozitor și dirijor.

Concertele s-au desfăşurat în foaierul Teatrului Naţional de Operetă “Ion Dacian” pe 14 aprilie, 20 mai şi 9 iunie.

Stagiunea CAMMERATA va fi reluată în toamnă, ocazie cu care tânărul compozitor va oferi publicului noi surprize muzicale.

STAGIUNEA CAMMERATA  este un proiect al Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, derulat in parteneriat cu Teatrul Național de Operetă “Ion Dacian”.

Stagiunea Cammerata in imagini