Ghimpele: “Magia există” la Festivalul George Enescu. Tânărul muzician Matei Bucur Mihăescu, bursier al Fundaţiei Dan Voiculescu, urcă pe scenă marţi seara

Aflat deja la cea de-a XX-a ediţie, Festivalul Internaţional “George Enescu” îşi continuă programul cu o serie de concerte de excepţie. Alături de numele mari ale muzicii clasice, marţi, 13 septembrie 2011, începând cu ora 18:00, pe scenă va urca şi un tânăr muzician extrem de talentat, bursier al Fundaţiei Dan Voiculescu.

Pasiunea pentru muzică l-a determinat pe Matei Bucur Mihăescu să pună bazele unei orchestre în 2008, CaMMerata, alături de care va concerta în cadrul festivalului. Talentul tânărului nu a rămas nerăsplătit, Fundaţia Dan Voiculescu oferindu-i acestuia o bursă de excepţie, precum şi statutul de membru al Clubului de Excelenţă. Cu ajutorul fundaţiei, Matei a reuşit să dezvolte o orchestră complexă şi să îşi cultive talentul, fiind extrem de apreciat pentru complexitatea compoziţiilor sale.

Recunoscut pentru calităţile interpretative şi performanţele sale, tânărul muzician va oferi un concert în cadrul prestigiosului festival, care cu siguranţă va stârni aprecierea iubitorilor de muzică clasică. Urmaşul lui George Enescu, aşa cum este numit, Matei a început să compună încă de la vârsta de 7 ani, reuşind să sensibilizeze numeroşi compozitori români. Eforturile sale s-au concretizat, acesta fiind considerat o veritabilă speranţă a muzicii clasice româneşti.

Compozitoarea Ana Maria Creţan nu are decât cuvinte de laudă la adresa micului artist: “Maniera în care Matei scrie pentru pian, orchestră şi cor este una cu totul specială şi foarte asemănătoare marelui George Enescu. Muzica sa este foarte sensibilă şi naţională, în stiluri variate, specifice marilor compozitori români. Cele peste 80 de lucrări pe care Matei le-a compus într-o perioadă atât de scurtă, îl prezintă ca pe un autor român pătruns de valorile naționale, autentice românești. Iar faptul că el reusește, la o vârstă atât de fragedă, să fie un muzician total – pianist, compozitor și dirijor – constituie o apropiere evidentă de geniul marelui George Enescu.”

Pentru această ediţie a celebrului festival, Matei Bucur Mihăescu a pregătit un spectacol inedit. În întreaga Piaţă George Enescu se vor auzi acordurile „Simfoniei nr.1 în Do Major”, lucrare muzicală barocă compusă în stilul marilor compozitori francez. De asemenea, publicul va avea ocazia de a asculta una dintre cele mai frumoase compoziţii ale tânărului artist, „Ave Maria”, care a fost extrem de apreciată încă de la prezentarea sa, în premieră, în anul 2010. În această lume care şi-a pierdut punctele de reper şi nu mai apreciază adevăratele valori, Matei Bucur Mihăescu dovedeşte că atunci când un mare talent beneficiază de sprijin din partea celor care încurajează performanţa, putem spera că vom da lumii întregi compozitori de renume.

Sursa: Ghimpele