Gabriel Anastasiu

Gabriel Anastasiu este cadru didactic din anul 2000. A fost asistent universitar la Facultatea de Inginerie Electrica si Stiinta Calculatoarelor din Suceava unde, in prezent, este doctorand. Acum preda la la Colegiul National „Dragos Voda” din Campulung Moldovenesc, unde a inceput sa lucreze cu elevii si a pus bazele unui club de elita in IT – IT ELITE.  A aplicat metode noi de lucru cu elevii la Tehnologia Informaţiei şi a Comunicaţiilor (TIC) prin utilizarea platformelor educationale de la Moodle si de la didactic.ro si a redactat diverse materiale care sa inlocuiasca sau sa suplineasca manualele uneori inexistente.

Lucreaza zilnic la diverse materiale pentru desfasurarea in bune conditii a laboratoarelor si incearca sa impleteasca cercetarea doctorala cu studiile cu elevii. Sustine din fonduri proprii diversele experimente ale elevilor din clubul IT ELITE si a conceput o serie de materiale pentru a initia elevii din clasele 3-4 in tainele calculatorului.

A sustinut partial din resurse proprii dotarea unui mic laborator de robotica si informatica aplicata.

Preda TIC la elevi din clasele a 3-a si a 4-a, in cadrul unei fundatii umanitare din Gura Humorului FAM.

In 2013, la concursul Dual PC Sibiu a luat, la toate sectiunile, premiile 1 2 si 3. La concursul ELSTUD 2013, de la Facultatea de Inginerie Electrica Suceava, a obtinut locul 1, iar la concursul Prosoft 2014 de la Piatra Nneamt locul 2 la web design. La concursul Dual PC 2014 Sibiu a ocupat locul 1, clasa a 10 a TIC , locul 1 clasa a 11 a TIC , locul 1 la WEB, locul 1 la Photoshop  si locul 1 la Fotografie.

[oqeygallery id=406]