Targul de ofertă educațională 2009

Fundatia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea Romaniei va fi prezenta la Targul „OFERTA EDUCATIONALA”, in calitate de partener al evenimentului, in perioada 7-10 mai 2009, la Palatul National al Copiilor pentru a le prezenta parintilor si copiilor programele pe care le organizeaza in cadrul Clubului de Excelenta Dan Voiculescu.

Aflat la cea de-a zecea editie, targul ofera parintilor si copiilor toate datele si informatiile referitoare la ofertele educaţionale de excepţie ale celor 106 unităţi de învăţământ liceal teoretic, vocaţional, profesional, economic şi tehnic prezente, precum şi ale celor 88 de grădiniţe şi licee particulare dornice de a-şi etala valoarea şi utilitatea. Evenimentul este organizat de Asociatia Scoala Democratiei si Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti, bucurandu-se de sustinerea Primăriei Municipiului Bucureşti si sprijinul Fundatiei Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea Romaniei.

In acest context, in calitate de promotor al excelentei si al performantei in randul copiilor si tinerilor, Fundatia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea Romaniei va fi prezenta la targ cu programele organizate in cadrul Clubul de Excelență Dan Voiculescu.

Lansat pe data de 3 iunie 2007, clubul este destinat copiilor si tinerilor talentati, prin intermediul caruia sunt derulate programe de dezvoltare a talentelor si aptitudinilor.

In prezent, clubul reuneste peste 500 de copii deosebit de talentati in diferite domenii de activitate, pentru care dezvolta programe personalizate de pregătire şi un program integrat in regim after-school.

Din toamna anului 2007, activitatea Clubului de Excelenta Dan Voiculescu a debutat cu departamentele de: Educaţie muzicală (canto, grup vocal), Informatică, Arte ludice şi Arte vizuale (pictura, desen şi modelaj). Acestora li s-au mai adaugat cele din domeniul limbilor straine si dansului.

Pentru toti copiii inscrisi intr-unul din cele sase departamente, clubul ofera pregatire specializata prin intermediul unor cursuri gratuite organizate saptamanal pentru ei.

In plus, membrii sai beneficiaza pe parcursul vacantelor de programe speciale, ce constau  intr-o serie de activitati de recreere, dar si de pregatire complementara domeniului in care fiecare dintre ei se pregateste.