Câștigător Bucuria de a fi propriul tău stăpân ediția I

Joi, 12 iunie 2008, a fost decernat Premiul „Bucuria de a fi propriul tau stapan” in valoare de 25.000 Ron pentru cea mai buna idee de afacere a unui tanar din Romania.

Fundatia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea Romaniei isi propune sa identifice si sa sprijine energiile pozitive din societatea romaneasca. Poporul roman este pretutindeni recunoscut pentru talentul sau inovator, pentru creativitatea sa, pentru tenacitatea si munca performanta.

Proiectul „Bucuria de a fi propriul tau stapan” presupune strangerea a cat mai multor idei de afaceri venite din partea romanilor cu spirit antreprenorial.Acesta se adreseaza in mod special tinerilor indiferent de sex, varsta, etnie, apartenenta politica sau orientare religioasa.Dintre ideile de afaceri selectate de comisia de specialitate, vor fi finantate pentru a fi puse in practica cele care se vor dovedi fezabile si in acelasi timp utile societatii.

Castigatoarea din acest an a premiului de 25.000 Ron, este d-na Adela Radmanestean , o invatatoare din comuna Ortisoara judetul Timis care a propus proiectul „Casuta din vis”. Casuta din vis este un club destinat copiilor cu varste cuprinse intre 1 si 10 ani in care acestia sa se simta in siguranta, sa se joace, sa socializeze si sa invete lucruri interesante si practice .

Decernarea Premiului „Bucuria de a fi propriul tau stapan” a avut loc in data de 12 iunie 2008, incepand cu ora 11, in cadrul Academiei de Studii Economice, Cladirea Moxa, Amfiteatrul 3MIII.