Fragmente de tradiţie

Sâmbătă, începând cu ora 16.00, în incinta City Mall, vă aşteptăm la expoziţia intitulată “Fragmente de tradiţie”  organizată de Fundaţia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României. Expoziţia va reuni cele mai reuşite lucrări ale copiilor, cu vârsta cuprinsă între 10 şi 15 ani, membri ai Clubului de Excelenţă Dan Voiculescu care au participat la proiectul “Fragmente de tradiţie”.

Iar talentul şi pasiunea lor, munca depusă vor fi răsplătite aşa cum merită.  Cele mai bune lucrari vor fi recompensate cu premii! Castigatorii sunt:

Premiul I Ghita Teodora, 16 ani

Premiul II Botezan Miruna, 14 ani

Premiul III Vasilescu Maria, 12 ani

Premii speciale: Mihail Mihnea, Tudor Ioana, Ciocan Laura, Tanasie Radu

Copiii au pictat, au desenat şi au modelat, pe parcursul mai multor vizite la Muzeul Ţăranului Român din Bucureşti, reunind acele elemente ale artei populare care i-au impresionat. Programul vizitelor a fost structurat tematic, astfel, fiecare vizita s-a concentrat asupra unei anume teme. Ceramică tradiţională, elementele de mobilier ale unei case ţărăneşti şi cea a costumului popular au fost pe rând scrutate de către tinerii artişti, iar, la final, pasiunea lor pentru artele vizuale şi pentru arta populară românească a căpătat forma unor schiţe, tablouri şi planşe.

Acum îşi doresc să ne arate tuturor cum a rodit în ei această experienţă. În ce fel văd ei arta tradiţională românească sau care sunt motivele pentru care ea ar trebui mai atent păstrată şi observată. Totul pentru ca acele mărunte “Fragmente de tradiţie” să găsească, pe mai departe, păstrători tineri, entuziaşti şi plini de har.

Toţi cei 45 de tineri care au participat în proiect studiază artele vizuale în cadrul  Clubului de Excelență Dan Voiculescu.

Proiectul “Fragmente de traditie” este derulat de Fundaţia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României prin intermediul Clubului de Excelenţă Dan Voiculescu, club care reuneşte copii și tineri deosebiți, cu aptitudini şi talente remarcabile, în diferite domenii de activitate. Proiectul va continua cu un modul dedicat culegerii de cântece şi poezii vechi populare.

Premiul I Ghita Teodora, 16 ani

Premiul II Botezan Miruna, 14 ani