Florin Chilian la colocviile FDV

Artistul Florin Chilian va susţine miercuri, 15 iunie 2011, începând cu ora 19.00, în foaierul Teatrului Naţional de Operetă „Ion Dacian”, cel de-al doilea colocviu organizat de Fundaţia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, în cadrul unui proiect care caută şi aduce mai aproape de tineri personalităţi puternice, îndreptăţite să le vorbească acestora despre valorile societăţii în care trăim.

Seria colocviilor continuă, de această dată, cu o discuţie despre artă, muzică, vocație și raportul dintre acestea. Cu acest prilej, muzicianul Florin Chilian propune publicului tânăr un dialog despre rolul şi utilitatea artei în societate şi despre cum poate fi descoperită şi cultivată vocaţia creatoare în rândul tinerilor. În acelaşi timp, Florin Chilian va aduce în discuţie și mesajul albumului său, „Zece Porunci – Raport despre Starea Naţiunii”, menit a fi o radiografie şi analiză a valorilor româneşti în tranziţie.

Discuţiile din cadrul colocviului vor fi însoţite de muzica artistului nonconformist, care îmbină în mod desăvârşit, în fiecare album, muzica de adâncime şi cuvântul bine potrivit.

Primul colocviu din cadrul acestui proiect a avut loc pe data de 24 mai 2011. Într-o atmosferă destinsă, autorul piesei “Zece” a discutat atunci, cu tinerii, despre vocaţia artistică şi creaţie, modul în care poezia ajunge muzică, dar şi despre valorile care merită apreciere.

Următorul colocviu al Fundaţiei Dan Voiculescu va avea loc pe data de 30 iunie, în foaierul Teatrului Naţional de Operetă „Ion Dacian” şi îl va avea invitat pe actorul Eugen Cristea.

Evenimentele se desfășoară în cadrul parteneriatului dintre Teatrul Național de Opereta „Ion Dacian” și Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, colaborare care susține misiunea socio-educativă comună a celor două instituții, destinată facilitării accesul tinerilor la o dezbatere deschisă despre arta și cultură.

Participarea la colocviile Fundaţiei Dan Voiculescu este liberă. Cei care doresc sa participe la aceste evenimente, se pot înscrie trimițând un mail cu datele de contact (numele, vârsta și un număr de telefon), pe adresa [email protected].