Financiarul: Dezbate România

Articol publicat în Financiarul în data de 10 decembrie 2010

„Equilibrium“ a câștigat finala concursului de dezbateri organizat de Fundația Dan Voiculescu

Studenții de la Drept au dezbătut de pe poziții pro și contra problema „Capitalul românesc versus globalizare”

„Equilibrium“, echipa studenților de la Facultatea de Drept București, a câștigat prima ediție a concursului intitulat „Dezbate România“, organizat de Fundația Dan Voiculescu și Societatea Civilă pentru Educație și Informatizare. În ultimul concurs al ediției, membrii „Equili­brium“ s-au confruntat cu „Tinerii Jurnaliști“, echipa formată din studenți de la Facultatea de Jurnalism. Participanții și-au expus și susținut părerile potrivit rigorilor unui concurs de acest tip pe principiul pro și contra.În prima parte a competiției, cei 10 studenți au avut de dezbătut de pe poziții opuse problema „Capitalul românesc versus globalizare“. Tinerii Jurnaliști au încercat să convingă juriul și auditoriul că globalizarea economică și efectele culturale ale acesteia pot fi asimilate progresului umanității, dar nu au reușit să argumenteze avantajele economice din perspectiva consu­matorului de rând și nici pentru economia națională. Studenții de la drept, deși nici ei n-au excelat la capitolul argumentație, au câștigat datorită unei mai bune prezențe scenice. În partea a doua a concursului, juriul a anunțat că cele două echipe trebuie să schimbe taberele și să combată argu­mentele pe care le-au susținut mai devreme. Partea a doua a concursului a fost în final o competiție de retorică și declamare, participanții nereușind să se delimiteze decât parțial („Tinerii Jurnaliști“) de la opiniile pe care le exprimaseră în prima parte a concursului.

În final, după o scurtă deliberare, juriul a de­clarat echipa „Equilibrium“ câștigătoare, tinerii studenți în drept intrând în posesia unui premiu constând în 1.000 de euro și un consistent pachet de cărți.

Invitați la „Nimic important“

Prima ediție a concursului s-a desfășurat pe durata a patru săptămâni, timp în care echipe a câte cinci studenți și-au încercat puterea în dezbaterea unor probleme precum: „Reprezintă emigrarea o soluție pentru tinerii din România“, „Există perso­nalități românești care să constituie modele de urmat pentru tânăra generație“, „Valorile tradițio­nale mai au loc în societatea modernă“ sau „Este valoarea mai importantă ca notorietatea?“.

„Dezbate România“ este un proiect inițiat și susținut de Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României și societatea Civilă pentru Educație și Informatizare în parteneriat cu Senatul Studențesc al Academiei de Studii Economice din București și Asociația Studenților de Jurnalism și Comunicare.

Cei mai buni dintre participanții care s-au remarcat de-a lungul etapelor anterioare vor fi invitați în emisiunea „Nimic important“, realizată de Lucian Mândruță și difuzată pe postul de televiziune Antena 2. Participanții la concursul de dezbateri „Dezbate România“ au primit și o pro­vocare venită din partea parlamentarilor. Astfel, o echipă formată din parlamentari se va confrunta cu una a studenților într-o dezbatere care să respecte regulile concursului „Dezbate România“, data eveni­mentului urmând să fie comunicată ulterior.