Finala Dezbate Romania IV

Data: 17 mai 2012
Ora: 13.00
Locație: Intact Media Academy – bd. Ficusului nr.44A, etaj 2
Membri ai juriului: Corneliu Cojocaru, Alessandra Stoicescu, Trisi Cristea, Florin Chilian și Daniel O. Bejan

Descriere eveniment:

După patru runde de dezbateri și două semifinale, două dintre cele opt echipe participante la concursul de dezbateri s-au calificat în marea finală. Acestea sunt: echipa “Equilibrium”, formată din studenți de la Facultatea de Ştiinţe Politice, de la SNSPA și echipa “M.A.D.S” din care fac parte studenţi de la Facultatea de Limbi si Literaturi Straine, Universitatea din Bucuresti.

La fiecare dezbatere echipele participante au demonstrat că puterea argumentului, creativitatea și simțul umorului sunt cele mai importante elemente atunci când trebuie să susții un discurs. Mai mult decat atât, echipele ajunse în finală au reușit să convingă juriul că stâpânesc arta dezbaterii și că sunt pregătite pentru confruntarea finală.

Tema pe care echipele finaliste o vor dezbate în ultima dezbatere din cadrul concursului este: “Sistemul de vot uninominal vs Sistemul de vot proportional”.

“DEZBATE ROMÂNIA ” este un proiect iniţiat și susținut de Fundaţia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României şi Societatea Civilă pentru Educaţie şi Informatizare

Partenerii acestei editii: Cambridge University Press, Fischer International, Diverta, Senatul Studentesc al Academiei de Studii Economice Bucuresti, Asociatia Studentilor din Universitatea din Bucuresti, Uniunea Studentilor din Romania, Liga Studenților din Universitatea de Stiințe Agronomice și Medicină Veterinară, Asociatia Studentilor la Istorie ”Dacia”, Asociatia Studentilor in Stiinte Politice din Universitatea Bucuresti, Clubul Studentilor din Universitatea Romano-Americana.

Parteneri media: Radio Zu, calificativ.ro, studentie.ro, onlinestudent.ro, PresainBlugi.ro, BizChannel.ro, Scoalaedu.ro.

Imagini de la eveniment :

[oqeygallery id=199]

Fotografii de Dan Marinescu/FDVDR