Finala Dezbate România III

Data: 15 decembrie 2011
Ora: 13:00
Locație: Intact Media Academy – bd. Ficusului nr.44A, etaj 2
Membri ai juriului: Corneliu Cojocaru, Alessandra Stoicescu, Trisi Cristea, Florin Chilian și Daniel O. Bejan

Invitați speciali: senatorul Dan Voiculescu si presedintele PSD, Victor Ponta

Descriere eveniment:

Comasarea alegerilor locale cu cele parlamentarele înseamnă, sau nu, sfârșitul statului de drept? La această întrebare au răspuns, cu argumente pro și contra, cele două echipe calificate în finala concursului de dezbateri și oratorie pentru studenți „Dezbate România” ediția a III-a.

În prezența juriului format din Alessandra Stoicescu, Trisi Cristea, Corneliu Cojocaru, Florin Chilian, Daniel O. Bejan, respectiv a senatorului Dan Voiculescu și a președintelui PSD Victor Ponta, în calitate de invitați speciali, cele două echipe au adus argumente și și-au exprimat propria opinie asupra problemei comasării alegerilor locale cu cele parlamentare.

Echipa „Studenți fără frontiere” a reușit însă să convingă și a fost desemnată câștigătoare. Eliza Chirilă, Christian Negoescu, Daria Mateescu, Cristian Retegan și Paul Ardeleanu sunt câștigătorii ediției cu numărul trei a concursului “Dezbate Româia”. Ei au primit un cec în valoare de 1.000 de euro, cărți de specialitate, la care se adaugă aprecierea invitaților, a juriului și a publicului prezent la dezbatere.

De partea cealaltă, echipa „Youth’s Power, formată din Cristina Iacob, Robert Lucian Kiss, Dan Iulian Stanciu, Marin Vlad și Viorel Ionuț Cojocariu a demonstrat prezență de spirit și rigoare în argumentație, însă punctajul obținut,  (217 puncte la 175) i-a situat pe a doua poziție.

Din cadrul echipei „Youth’s Power” a fost ales însă, cel mai bun tânăr orator participant la “Dezbate România”. El este Robert Lucian Kiss, student la Facultatea de Științe Politice a Universității București. Premiul obținut constă într-o bursă completă de studiu la Intact Media Academy.

În competiția pentru bursa IMA au intrat și Oana Lupu (de la echipa “Spre viitor”) și Paul Ardeleanu (membru al echipei „Studenți fără frontiere”). Pentru departajare, tinerii au susținut câte un discurs în care și-au exprimat punctul de vedere pe diferite teme.

Temele care au fost dezbatute de către tineri, la această ediție a concursului, sunt: ”Monarhia este o soluţie pentru România anului 2011″, “România este un stat în care există libertatea presei”, “Mai găseşti spirit civic la români?”, “Democrația, între concept și realitatea românească”, ”Diplomele universitare îţi asigură o carieră de succes” și “Comasarea alegerilor locale cu cele parlamentarele înseamnă, sau nu, sfârșitul statului de drept?”.

Organizatorii felicită toți tinerii participanți la cea de-a treia editie “Dezbate România” și mulțumește tuturor celor care au sprijinit această inițiativa, în calitate de membri ai juriului, invitați, parteneri ai concursului și public la fiecare dezbatere.
“DEZBATE ROMÂNIA ” este un proiect iniţiat și susținut de Fundaţia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României şi Societatea Civilă pentru Educaţie şi Informatizare
Partenerii acestei editii: Cambridge University Press, Fischer International, Diverta, Senatul Studentesc al Academiei de Studii Economice Bucuresti, Asociatia Studentilor din Universitatea din Bucuresti, Uniunea Studentilor din Romania, Liga Studenților din Universitatea de Stiințe Agronomice și Medicină Veterinară, Asociatia Studentilor la Istorie ”Dacia”, Asociatia Studentilor in Stiinte Politice din Universitatea Bucuresti, Clubul Studentilor din Universitatea Romano-Americana.
Parteneri media: Radio Zu, calificativ.ro, studentie.ro, onlinestudent.ro, PresainBlugi.ro, BizChannel.ro, Scoalaedu.ro

Evenimentul în imagini:

[oqeygallery id=161]