Festivalul şi Concursul Internaţional de Canto "Hariclea Darclée"

Festivalul şi Concursul Internaţional de Canto “Hariclea Darclée” are loc anul acesta între 1 şi 12 august, la Brăila, în competiţie fiind înscrişi 166 de concurenţi din 24 de ţări.

Deschiderea festivă din 1 august va fi urmată de concertul inaugural al sopranei Edith Borsos, din România, laureata marelui premiu Darclée 2010, pe care l-a obţinut alături de baritonul spaniol Alvaro Lozano. Împreună cu acesta şi cu alţi laureaţi ai ediţiilor anterioare, ea va putea fi admirată la Celebrarea Verdi – Wagner şi în capodopera verdiană “Trubadurul/ Il Trovatore”, sub bagheta maestrului Marco Balderi, manifestări ce onorează geniul lui Verdi şi, respectiv, Wagner, de la naşterea cărora se vor împlini în curând 200 de ani.

Creaţiile prezentate au fost alese cu precădere din operele cântate cândva de Hariclea Darclée. Tot Marco Balderi, un colaborator constant al festivalului brăilean, va dirija Corul Filarmonicii “George Enescu” şi Orchestra Festivalului Darclée în etapa finală, cu public, a concursului, la concertul extraordinar “Verdi-Wagner” de pe esplanada Dunării, şi la concertul de gală al laureaţilor din 12 august.

Sursa: infoo.ro