Festivalul Aqua Fest București

Centrul de Tineret al Bibliotecii Metropolitane Bucureşti, organizează în perioada 10 mai – 9 iunie

Festivalul Aqua Fest București.

Festivalul Aqua Fest București a luat naștere ca un răspuns la mesajul lansat de ONU în cadrul unei ceremonii speciale care a avut loc la începutul anului 2013, la sediul UNESCO de la Paris. Organizația Naţiunilor Unite a inaugurat „Anul internaţional al cooperării in domeniul apei”.

Festivalul este un eveniment inedit care, prin manifestările sale atractive, va aduce în atenţia opiniei publice valoarea apei în viaţa omului, a semnificaţiilor ei ecologice şi culturale, dar și utilizarea apei ca mediu de entertainment (cum sunt spațiile de agrement acvatic din diverse zone ale orașului, care se bucură de mult succes în rândul bucureştenilor).

Aqua Fest București 2013 va fi şi un prilej de rememorare a poveştilor legate de lacurile, fântânile şi izvoarele Bucureştilor, teme care pot sta la baza unor proiecte de turism acvatic bucureştean. Pe întreaga perioadă a festivalului Aqua Fest Bucuresti vor fi organizate evenimente speciale in zonele acvatice de agrement (aqua parcuri, piscine etc.), concursuri de pescuit sportiv ş.a. De asemenea, vor avea loc conferinţe şi dezbateri pe tema apei.

Sâmbătă 18 mai, începând cu orele 11:30, vă așteptăm în Parcul Cismigiu la noi ateliere.

Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României este unul dintre partenerii acestui eveniment, care pe parcursul festivalului va desfășura, în diverse locuri special amenajate, ateliere de pictură, origami sau quilling, precum și expoziții de pictură și fotografie.

În data de 1 iunie, în cadrul unui eveniment special, va avea loc și o festivitate de premiere a celor mai talentați copii ai Clubului de Excelență al fundației.

Programul festivalului și alte detalii la http://aqua-tv.ro/

Imagini de la evenimentele organizate în cadrul Festivalului Aqua Fest

[oqeygallery id=303]

Fotografii realizate de membrii Clubului de excelență al Fundației Dan Voiculescu