Elevii vor studia filosofie şi economie din clasele primare

Elevii din clasele primare vor avea materii noi la şcoală, din septembrie anul acesta.

foto: Dan Marinescu

Filosofia pentru copii, Educaţie pentru societate şi Educaţie financiară vor fi introduse din anul şcolar 2013-2014 ca discipline opţionale în învăţământul primar.

Programele şcolare pentru acestea au fost aprobate de Ministrul Educaţiei, Remus Pricopie.

Materia „Educaţie pentru societate” va fi studiată la clasa pregatitoare, clasa I şi clasa a II-a.  Elevii vor învăţa cum să se comporte în societate: cum să salute, cum să se adreseze persoanelor mai în vârstă, cum să lucreze în echipă, să comunice.

La disciplina „Filosofie pentru copii”, elevii din clasele a III-a şi a IV-a vor învăţa să rezolve probleme, treaptă cu treaptă, să susţină un punct de vedere şi cum să respecte punctele de vedere ale celuilalt.

„Educaţie financiară” va fi predată elevilor din clasele a III-a şi a IV-a. Aceştia vor învăţa ce sunt banii, cum să îi cheltuieşti, cum să economiseşti.

sursa:edu-news.ro