Dezbate România V – prima rundă

Data: 9 noiembrie 2012

Locul desfășurării: Sala Senatului a Universitati Romano-Americane București
Invitați: Daniela Văduva – Manager General Fischer International, Andrei Stoian – antreprenor, Trisi Cristea – director FDVDR

Descriere eveniment:

Interzicerea publicitati negative in campaniile electorale” a fost tema primei dezbateri la care au participat echipele Zetetic (Filimon Dumitru Alexandru, Vodarici Claudiu Sebastian, Niculae Ligia Ioana, Dusa Adrian – studenți de la Facultatea de Știinte Politice a Universității București) și echipa Logos ( Andreea Cucu, Laura Dragoi, Raluca Lazar, Mihai Niculae – studenti ai Universități de Studii Economice București, SNSPA și ai Universități București).

Argumentele pro și contra susținute de membrii celor două echipe au fost evaluate în funcție de: calitatea argumentației, creativitatea în susținerea argumentelor și stilul de prezentare. Juriul a avut un rol important în derularea dezbaterii, dar mai ales în evaluarea echipelor.

Prima rundă de dezbateri din cadrul celei de-a cincea ediții a Dezbate România, a fost câștigată de echipa LOGOS.

Seria dezbaterilor continuă până în ianuarie 2013 cand va fi desemnată echipa câștigătoare a celei de-a cincea ediții a concursului „Dezbate Romania” și a unui premiu în valoare de 1.000 de euro.

DEZBATE ROMÂNIA este un proiect inițiat și susținut de Fundația  Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României şi  Societatea Civilă pentru Educaţie şi Informatizare.

Parteneri educationali: Senatul Studentesc ASE, Asociatia Studentilor din Universitatea Bucuresti, Uniunea Studentilor din Romania, Asociatia Studentilor in Stiinte Politice din Universitatea Bucuresti, Asociatia studentilor la Istorie „Dacia”, Universitatea Romano-Americana FISCHER International

Imagini de la eveniment:

[oqeygallery id=262]