Dezbate Romania IV runda intai

Data: 22 martie 2012
Ora: 13.00
Locație: Universitatea Româno-Americană, în Sala Senatului
Membrii juriului: Alessandra Stoicescu, Trisi Cristea, Florin Chilian, Daniel O. Bejan, Monica Liuta – din partea Fischer International

Descriere:

“Internetul nu poate inlocui biblioteca”

Aceasta a fost tema cu care a debutat cea de-a patra editie a concursului de dezbateri si oratorie “Dezbate Romania”. Studentii de Universitatea Bucuresti, membri ai echipei M.A.D.S. si cei de la ASE, autointitulati “Conferentiarii” si-au propus sa raspunda si sa aduca argumente la o tema actuala in viata tinerilor de astazi.

Insa, si de aceasta data, a castigat echipa care a avut cele mai bune argumente si a demonstrat creativitate si logica in discurs. Echipa M.A.D.S. a castigat cu 214 puncte la 164.

Juriul a avut misiunea de a desemna echipa castigatoare. Ca la fiecare dezbatere, rolul acestuia a fost si acela de a ghida dezbaterea, astfel încât să ofere noi perspective asupra argumentării și temei supuse dezbaterii. Mai mult, membrii juriului le-au impartasit tinerilor din expertiza și experiența lor.

Dezbaterile vor continua in fiecare joi pana pe 10 mai, cand va fi desemnata echipa castigatoare a unui premiu in valoare de 1.000 de euro si studentul care va primi o bursa completa de studio la Intact Media Academy. Mai multe detalii despre concurs sunt disponibile pe site-ul organizatorului www.fundatiadanvoiculescu.ro.

“DEZBATE ROMÂNIA ” este un proiect iniţiat și susținut de Fundaţia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României şi Societatea Civilă pentru Educaţie şi Informatizare

Partenerii acestei editii: Cambridge University Press, Fischer International, Intact Media Academy, Senatul Studentesc al Academiei de Studii Economice Bucuresti, AIESEC, Asociatia Studentilor din Universitatea din Bucuresti, Uniunea Studentilor din Romania, Liga Studenților din Universitatea de Stiințe Agronomice și Medicină Veterinară, Asociatia Studentilor la Istorie ”Dacia”, Asociatia Studentilor in Stiinte Politice din Universitatea Bucuresti, Clubul Studentilor din Universitatea Romano-Americana.

Parteneri media: Radio Zu, calificativ.ro, studentie.ro, onlinestudent.ro, PresainBlugi.ro, BizChannel.ro, Scoalaedu.ro

Imagni de la eveniment

[oqeygallery id=175]