Dezbate Romania III runda a doua

Data: 17 noiembrie 2011
Ora: 13.00
Locație: Sala Senatului a Facultatii de Drept din Universitatea București (str. Bd. M. Kogălniceanu 36-46 Sector 5)
Membri ai juriului: Florin Chilian, Daniel O.Bejan, Corneliu Cojocaru, Cristina Severin, Trisi Cristea

Descriere:

Ce-a de-a doua dezbatere va avea loc joi, 17.11.2011, începând cu orele 13.00, Sala Senatului a Facultăţii de Drept din Universitatea București.

Tema pe care o vor dezbate echipele “Piteștenii” şi “Excelsior” este: “Romania este un stat in care exista libertatea presei.”

Echipa “Excelsior” este formata din: Catalina Marinescu, Virgil Petrişor Lungu, Mihai Dima si Cosmin Ivan. Membrii echipei “Piteștenii” sunt:  Ramona Linte Bănică,  Irina Radu Dumitrașcu,  Mădălina Zăuleț si Mariana Georgiana Pop. Echipele care nu au transmis organizatorilor numele rezervei pana pe 7 noiembrie, vor intra in concurs in format de 4 membri. Rezervele care nu se prezinta la prima dezbatere, pierd dreptul de a mai participa la urmatoarele.

Conform Regulamentului Concursului, calitatea fiecarei echipe, pro respectiv contra ipotezei propuse, se va stabili prin tragere la sorti, cu 10 minute inainte de a incepe dezbaterea.

Membrii celor două echipe participante în concurs sunt invitați să consulte regulamentul concursuluiși regulile de desfășurare ale fiecarei dezbateri.

La dezbatere pot asista și membrii celorlalte echipe care urmează să participe în concurs, colegi ai tinerilor din echipele participante, susţinători sau simpli spectatori, în limita spaţiului disponibil în sală.

Partenerii Dezbate Romania editia a III-a: Cambridge University Press, Fischer International, Diverta, Senatul Studentesc al Academiei de Studii Economice Bucuresti, Asociatia Studentilor din Universitatea din Bucuresti, Uniunea Studentilor din Romania, Liga Studenților din Universitatea de Stiințe Agronomice și Medicină Veterinară, Asociatia Studentilor la Istorie ”Dacia”, Asociatia Studentilor in Stiinte Politice din Universitatea Bucuresti, Clubul Studentilor din Universitatea Romano-Americana.

Parteneri media: Radio Zu, calificativ.ro, studentie.ro, onlinestudent.ro, PresainBlugi.ro, BizChannel.ro, Scoalaedu.ro

Imagini de la eveniment

[oqeygallery id=160]