De la Mos Gerila la Mos Craciun – expozitie cu jucarii

Muzeul National de Istorie a Romaniei si Asociatia Muzeul Jucariilor organizeaza expozitia cu jucarii de colectie si istorice cu titlul „De la Mos Gerila la Mos Craciun”, la sediul muzeului din Calea Victoriei nr.12, Bucuresti. Cele doua institutii nu sunt la prima colaborare, in iunie 2011 organizand expozitia Colectie de copilarii.

Expunerea are ca element central Bradul de Craciun al Muzeului National de Istorie a Romaniei exponatele fiind etalate in jurul “pomului de iarna” sugerand cadourile aduse de mult-asteptatul Mos. Publicul va avea ocazia sa se reintalneasca cu jucariile preferate din copilarie si sa le descopere pe cele ale parintilor si bunicilor, in expunere regasindu-se jucarii din anii ’20 pana in anii ’90. Expozitia reuneste peste 500 de piese apartinand Asociatiei Muzeul Jucariilor grupate tematic – animale, arme, automobile, figurine, jucarii electronice, jucarii muzicale, jucarii traditionale, papusi, roboti, trenulete-tramvaie, rachete si nave spatiale.

Din patrimoniul Muzeului National de Istorie a Romaniei sunt prezentate papusi, masinute, ursuleti, caluti, marionete etc. Vor fi expuse de asemenea, ornamente vintage de brad din patrimoniul MNIR si AMJ.

Sursa: Historia.ro