Dan Alexandru Mocanu

Dan Alexandru Mocanu este profesor de educatie fizica si sport la Cambridge School of Bucharest. A inceput sa lucreze cu copiii in cadrul unui program de voluntariat in timpul facultatii. Fiind sportiv de performanta, a inteles inca de la inceputul carierei ca fara sport, o societate sanatoasa nu poate fi definita.

Aloca o mare parte din timpul liber antrenamentelor cu copiii. Prin antrenament intelegandu-se pregatirea fizica, dar si mentala, incercarea de a modela caractere, de a schimba mentalitati, de a reusi impreuna cu cei cu care lucreaza sa atinga noi tinte.

Prin  ceea ce face doreste sa fie un exemplu puternic si demn de urmat pentru copiii din scolile romanesti. Nu urmareste recompense materiale, ci doar satisfactia sufleteasca ca prin faptele sale va reusi sa schimbe o mentalitate nesanatoasa – aceea de a vedea in sport o pierdere de timp.

In 2008, a pus bazele clubului de atletism „Cambridge Running Club”, Cambridge School of Bucharest devenind astfel prima scoala din Romania care detine un astfel de club. Acesta atrage an de an majoritatea copiilor din scoala la activitati sportive de masa, in general, competitii de alergare.  A inceput cu un grup de 6 copii, iar la evenimentele importante reuseste sa adune in jur de 200 de participanti.

In 2011, Dan Alexandru Mocanu a dezvoltat  platforma www.csb-marathon.webs.com, dedicata exclusiv acestui club.

In cei 6 ani de activitate, toti membrii clubului impreuna cu el au alergat peste 100.000 de km, au strans in total peste 2000 de medalii, au alergat pe trei continente, 9 tari, ultima cursa importamnta fiind cea de la MADRID, 6 APRILIE 2014, unde doua eleve au participat la cursa de 5 km sosea, clasandu-se pe pozitiile 5 si 6, la categoria Cadeti.

Toate rezultatele obtinute pot fi vizualizate pe adresa www.csb-marathon.webs.com  la sectiunea RESULTS&STATS si PHOTOS.