Cursuri gratuite pentru copii și tineri

București, 5 octombrie 2015

Luni, 5 octombrie începe noul an educațional cu o serie de cursuri, gratuite, pentru copiii și tinerii talentați cu premii naționale, internaționale și rezultate școlare de excepție din cadrul Clubului de Excelență al Fundației Dan Voiculescu.

Pentru al nouălea an consecutiv, Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României organizează o serie de cursuri menite să dezvolte abilitățile copiilor și tinerilor în diverse domenii de activitate, astfel încât aceștia să-și atingă potențialul maxim.

În anul educațional 2015-2016 se vor organiza cursuri de limba engleză, pictură, istoria artei și tehnici grafice,  educație muzicală și canto, scriere creativă, artă fotografică, dezvoltare personală prin tehnici de teatru, îndemânare și creativitate (quilling și origami), matematică.

Cursurile sunt adaptate vârstelor copiilor şi vin în completarea educaţiei şcolare, acestea fiind deschise copiilor cu vârsta de la 8 la 18 ani.

Copiii care frecventează cursurile au acces și beneficiază de materiale educaționale, albume, enciclopedii în domeniile lor de interes. Astfel, prin programele personalizate de pregătire, ei sunt încurajați să-și dezvolte abilitățile și să-și atingă maximul de potențial.

Pe lângă o pregătire de specialitate, cursanții sunt incluși într-un program de consiliere psihologică, de dezvoltare a inteligenței emoționale, care are rolul de a-i ajuta să se cunoască mai bine și să se dezvolte conform aspirațiilor și aptitudinilor.

Peste 500 de elevi s-au înscris la cursurile organizate de Fundația Dan Voiculescu. Pentru a lua parte la aceste cursuri, toți, au participat la evaluari pentru stabilirea nivelului de cunoștințe și testări psihologice și aptitudinale.

Timp de 9 ani, în cadrul Clubului de Excelență al Fundației Dan Voiculescu 5.000 de copii cu vârsta cuprinsă între 8-18 ani au beneficiat gratuit de cursuri și îndrumare de specialitate.