Cronica Romana – Matei Bucur Mihaescu, un copil minune cu orchestra sa

Maine seara de la ora 19, foaierul Teatrului National de Opereta “Ion Dacian” va gazdui primul concert din cadrul Stagiunii CAMMERATA, sustinut de pianistul Matei Bucur Mihaescu – supranumit “micul Bach al Romaniei” – si orchestra sa, CAMMERATA.

Evenimentul inaugural al stagiunii beneficiaza de prezenta unui invitat de seama, muzicologul Vasile Donose. La 16 ani, Matei Bucur Mihaescu a compus peste 80 de lucrari de muzica clasica si a inregistrat trei CD-uri in interpretare proprie. Repertoriul sau pianistic acopera peste 400 de ani de muzica, cuprinzand lucrari in stiluri variate si cu grad ridicat de dificultate din creatiile compozitorilor clasici, moderni si contemporani.

Maine seara, Matei Bucur Mihaescu se va afla pentru prima data in fata publicului in tripla ipostaza de pianist, compozitor si dirijor al orchestrei CAMMERATA, fondata de el in anul 2008 cu tineri muzicieni elevi si studenti.