Cristina Elena Moraru

Cristina Elena Moraru este profesoară de limba română la Penitenciarul de minori si tineri Tichilesti.

Își  desfăşoară activitatea didactică  în spatele sârmei ghimpate şi a zidurilor înalte ale unui penitenciar de minori şi tineri. Este o lume aparte, invăluită în mister, este un subiect tabu pentru persoanele din exterior, dar, în acest spaţiu claustrant,  fiecare zi este de fapt o provocare pentru că tinerii aflaţi în detenţie au ajuns acolo din cauza carenţelor din educaţie. Pe parcursul detenţiei, unii elevi învată literele alfabetului, alţii descoperă că au înclinaţii literare, artistice şi sunt surprinşi când văd că pot realiza şi lucruri bune cu care să se mândrească.

De-a lungul timpului, Cristina Elena Moraru a organizat concursuri la nivelul şcolii şi a văzut cât de fericiţi erau elevii  în momentul în care erau premiaţi. Acest lucru a determinat-o ca în anul şcolar 2010-2011 să propună un proiect educaţional intitulat ,,Cartea, cel mai tăcut prieten’’ prin care să promoveze  în rândul elevilor atât lectura, cât şi reintegrarea lor în societate şi nu în ultimul rând, prevenirea actelor antisociale.

Activităţile pe care le-a desfăşurat au scos la iveală faptul că elevii acestia oscilează permanent  între bine şi rău. Detenţia nu este decât o lume lipsită de dragoste,dar care năzuieşte cu disperare spre dragoste, spre afecţiune. Prin activităţile extracurriculare, prin concursuri, ei  îşi amintesc de copilărie, de familie şi de societatea care, pe bună dreptate, îi priveşte cu reticenţă.

În linii mari, maniera în care un profesor  îşi abordează activitatea din mediul carceral nu este aceeaşi cu cea din exterior. Obiectivele, tipul de cursuri şi activitățile propuse sunt uneori similare, ca şi metodele de predare. Pot fi însă diferite unele dintre problemele cu care se confruntă şi, bineînțeles, caracterul defavorizat al populației carcerale care se va reflecta în numeroase aspecte ale educației.

A participat împreună cu elevii săi la multiple competitii naționale și județene și a initiat numeroase proiecte in scoala in care activează.