Cornel Amariei

Cornel Amariei – cel mai tânăr inventator român

Medaliat internaţional la concursuri şi olimpiade de robotică şi de IT, membru al departamentului de Informatica din cadrul Clubului de Excelenta al Fundației Dan Voiculescu, la numai 16 ani, Cornel Amariei a inventat: roboți care pot urmări persoane si pot găsi victime in caz de cutremur, aparatul care detectează alcoolul din organism, aparatul care detecteaza alcoolul in organism și lucreaza la un robot pentru persoanele cu dizabilitati.

Pasionat încă din gimnaziu de robotică, Cornel a obtinut în 2008 medalia de bronz la concursul internațional de robotica, Infomatrix iar in 2009, la acealasi concurs, medalia de aur.

Performanţa a fost suficientă încât să-l determine să continue, mai ales că deşi este elev, predă robotică şi electronică în cadrul cluburilor de profil din liceul unde învaţă şi din cadrul Universităţii Politehnica Bucureşti. Primul robot a fost confecţionat din componentele jucăriilor vechi şi urmărea obiectele luminoase.

Roboţii avansaţi „au luat naştere“ abia după un an. La începutul clasei a IX-a, tânărul a făcut un robot de spionaj cu care a participat la trei concursuri internaţionale, obţinând medalii de aur la toate.

Ultima lui inventie este aparatul care detecteaza alcoolul din organism si poluarea – un aparat care funcţionează pe baterii, se deplasează pe şenile şi are un mini-laptop cu un sistem de operare care este creierul aparatului. Mini-laptopul este prevăzut şi cu mic difuzor, aşa că poate testa alcoolemia pe muzică.
Aparatul construit poate verifica şi nivelul calităţii aerului, fiind prevăzut pe lângă senzorii de alcool şi cu senzori de dioxid de carbon, gaze toxice, temperatură şi umiditate. Robotul poate fi utilizat de la simpla verificare a poluării din oraş până la cea a condiţiilor după un accident nuclear sau a toxicităţii aerului dintr-o mină.

CV – Cornel Amariei

Mai multe detalii, fotografii, înregistrări cu el pe blogul său

[oqeygallery id=85]

Fotografii Dan Marinescu/FDV, arhiva personala Cornel Amariei