Cornel Amariei – Noi rezultate

Cornel Amariei, probabil cel mai tânăr inventator român, membru al Clubului de Excelenţă Dan Voiculescu, s-a calificat în finala Concursului internaţional de proiecte IT, InfoMatrix2010. Concursul, aflat la cea de-a opta editie, a reunit în faza preselecţiei şi semifinalei 500 proiecte iar în finala s-au calificat 100 dintre acestea, din peste 30 ţări europene. Este a treia oara consecutiv când Cornel Amariei participă şi obţine rezultate notabile la acest concurs, obtinând medalia de aur la ediţia din 2009. Finala din acest an a concursului InfoMatrix 2010 va avea loc între 22 – 26 aprilie 2010, la Bucureşti.

În acest timp, Cornel se pregăteşte şi pentru cel mai mare concurs de robotică din Europa, Robot Challege 2010, ce va avea loc în perioada 20-21 Martie la Viena. Cu adevarat remarcabil este rolul pe care Cornel îl va avea în cadrul echipei care va reprezenta România la concursul de robotică: acela de profesor şi coordonator. Echipa va fi formată din 14 tineri, elevi de liceu şi studenţi, care, în timpul liber, fac parte fie unii din Clubul de robotică al Liceului Internaţional de informatică Bucureşti, fie din cel al Facultăţii de Inginerie  cu predare în limbi străine din cadrul Universităţii Politehnice Bucureşti. Clubul din cadrul liceului este coordonat şi pregătit de Cornel Amariei, la numai 16 ani.

În 2009, la participarea anterioară la concursul de la Viena, echipa noastră  s-a întors cu o medalie de bronz, însă anul acesta îşi propune să obţină marele premiu la toate cele 7 categorii la care este înscrisă.

Cornel Amariei este unul dintre tinerii talentaţi care fac parte din Clubul de Excelență Dan Voiculescu. Medaliat internaţional la concursuri şi olimpiade de robotică şi de IT, membru al departamentului de Informatică din cadrul Clubului de Excelenţă Dan Voiculescu, la numai 16 ani, Cornel Amariei a realizat mai multe invenţii printre care: roboți care pot urmări persoane şi pot găsi victime în caz de cutremur, roboţi care merg pe linie, roboţi de viteză, iar în prezent, lucrează la un robot pentru persoanele cu dizabilităţi.

Mai multe detalii despre premiile şi diplomele obţinute de Cornel Amariei şi fotografii cu invenţiile acestuia, pot fi găsite pe www.fudv.ro, la secţiunea Ne mândrim cu ei