Conferințele despre marii inventatori români

Henri Coandă, Petrache Poenaru, Herman Julius Oberth, Traian Vuia, Nicolae Paulescu, Ştefan Procopiu, Dragomir Hurmuzescu sunt numai câteva nume din seria inventatorilor de marcă, datorită cărora România deţine pioneratul în diferite domenii ale ştiinţei şi tehnicii. Evocarea muncii şi realizărilor lor constituie nu doar un omagiu adus acestor mari personalităţi, dar şi o invitaţie la continuitate.

În acest scop, Fundația Dan Voiculescu, prin Senatul Științific, în parteneriat cu Biblioteca Metropolitană Bucureşti a inițiat conferinţele despre marii inventatori români, în care se creează un spaţiu al dialogului intelectual centrat pe descoperirile şi poveştile de viaţă ale românilor care au schimbat și marcat istoria universală. De fiecare dată, discuţiile sunt orientate spre tematica raportului dintre inovaţie şi progres în dezvoltarea societăţii, şi modul în care ideile de azi au şansa de a se transforma în invenţiile şi realizările societăţii de mâine.

Participarea la conferinţe este liberă. Conferintele se adresează tinerilor, dar şi tuturor celor interesați de lumea științei și a inventicii, de azi și de mâine.

Conferința 1 – Henri Coandă

Conferința 2 – Hermann Oberth

Conferința 3 – Petrache Poenaru

Conferința 4 – Victor Babeș

Prima intalnire din seria conferintelor despre marii inventatori romani va avea loc joi, începând cu ora 17.00, la Bibiloteca Metropolitană din Bucureşti (din Piaţa Amzei).

Justin Capră va fi primul invitat al conferinţelor despre românii care au schimbat soarta omenirii.

Inventatorul primului rucsac zburător, recunoscut pentru cercetările şi descoperirile sale în domeniul aparatelor de zbor neconvenţionale şi al autoturismelor cu consum infim sau cu motoare neconvenţionale, inginerul Justin Capra, va participa la prima conferinţă din această serie. El va povesti cum l-a cunoscut pe inventatorul motorului cu reacţie, Henri Coandă şi cum i-a schimbat viaţa, întâlnirea cel care avea să-i fie mentor şi prieten. Si tot el le va vorbi celor prezenti despre modul în care ideile de azi, se transformă în invenţiile şi realizările societăţii de mâine.

La evenimente poate participa oricine doreşte să afle, mai mult decat s-a scris deja, despre invenţiile romanilor care au contribuit la progresul societăţii de astăzi.