Conferinta nationala a profesorilor de limba engleza

Data: 31 august – 1 septembrie 2012
Locația: Rin Grand Hotel

Peste 150 de profesori de limba engleza din intreaga tara participa zilele acestea la cea de-a V-a editie a Conferintei nationale a profesorilor de limba engleza organizata anual de centrul de carte străină Fischer International, cu sprijinul Fundaţiei Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României.

Evenimentul se desfasoara in Bucuresti, in perioada 31 august – 1 septembrie si ofera cadrelor didactice posibilitatea de a afla ultimele noutăţi în domeniul materialelor didactice şi certificărilor lingvistice. In acest sens, profesorii participa pe parcursul celor doua zile la cursuri, seminarii şi dezbateri susţinute de traineri de talie internaţională de la Cambridge University Press, Oxford Universiy Press, National Geographic Learning şi alţii.

Si in acest an conferinta are o importanta componenta interculturala. In acest sens, un moment important l-a reprezentat concertul sustinut de chitaristul, pianistul si celebrul metodist Jeremy Harmer. El și-a exersat în timpul studiilor universitare pasiunea pentru chitară și măiestria asezării cuvintelor în versuri, abilități pe care le-a rafinat mai apoi în câteva cluburi londoneze, în care a cântat o vreme după absolvire. În perioada în care a locuit în Mexic (unde a și lucrat ca profesor de limba engleză), Jeremy a susținut o serie de concerte și a continuat să scrie versuri, ajungând astfel să-și cultive, în paralel, atât dragostea pentru muzică și poezie, cât și cea pentru predarea limbii engleze.

În deschiderea momentului pregatit special pentru participantii din acest an ai conferintei de catre Jeremy Harmer pentru seara de vineri, 31 august, a urcat pe scena si tanarul chitarist Catalin Vlad (25 ani), membru al Clubului de Excelenta al Fundatiei Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea Romaniei.
Imagini de la eveniment :
[oqeygallery id=244]

Fotografii Dan Marinescu/FDVDR