Conferinţă de presă luni, 15 septembrie 2008

In domeniul educational, Clubul de Excelenta Dan Voiculescu va organiza in anul educational 2008-2009 cursuri in diferite domenii de activitate: muzica, teatru, desen si pictura, limbi straine, dans contemporan si informatica. Astfel, incepand cu luna septembrie un numar de 210 copii, din cei 550 de membri ai clubului, vor urma cursurile in sistem after-school, intr-unul din cele trei sedii ale Clubului de Excelenta Dan Voiculescu de la Teatrul Tandarica – Piata Amzei, din Bd.Serban Voda nr.221 si din Bd.Unirii nr.10, bl.7B, sc.2, et.2, ap.31. De asemenea, clubul ofera programe de testare a aptitudinilor precum si activitati de consiliere si parenting.

In cel peste un an de activitate, Clubul de Excelenta Dan Voiculescu a organizat pentru membrii sai, in afara cursurilor, diferite activitati, spectacole si excursii pentru crearea unui mediu favorabil unei dezvoltari armonioase a copiilor si tinerilor.

In domeniul cultural, Fundatia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României va organiza cea de-a doua editie a Targului Traditiilor, cu tema „Arta populara”. Targul Traditiilor este un eveniment anual care are ca scop promovarea traditiilor autentice romanesti in spatiul urban. Prima editie a acestui eveniment a avut loc in data de 27 octombrie 2007, in parteneriat cu Muzeul National al Satului Dimitrie Gusti si a avut ca tema „Nunta la romani”.

A treia directie de actiune a fundatiei in perioada viitoare vizeaza o serie de proiecte la nivel national de consiliere şi informare in vederea incheierii unor parteneriate cu autoritatile publice locale pentru dezvoltarea de proiecte cu finantare din fondurile europene.

Proiectele vor fi finanţate în cadrul Programului Operaţional Sectorial de Dezvoltarea Resurselor Umane şi vor fi destinate soluţionării problemelor de incluziunea socială sau a copiilor cu dizabilităţi.

Contributia fundatiei se va materializa sub forma asistentei gratuite, pentru cei care doresc sa obtina finantare din fondurile europene. De asemenea, pentru proiectele dezvoltate in parteneriat de Fundatia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea Romaniei cu autoritatile publice locale, fundatia va intreprinde o campanie gratuita de informare si suport pentru scrierea proiectelor.