Concursul internaţional "Ti amo"

Trei dintre cei 19 membri ai Clubului de Excelenta Dan Voiculescu au participat in perioada 19-25 mai la Festivalul Internaţional de muzică uşoară pentru copii TI AMO, Oneşti, România.

La preselecţia din acest an a Festivalul Internaţional de muzică uşoară pentru copii TI AMO, au participat peste 70 de copii cu varste cuprinse intre 6-14 ani, din toata tara, dar si din alte 21 de state.

Cei trei copii care au participat in mai la concursul international sunt membri ai Clubului de Excelenta Dan Voiculescu si fac parte din grupul vocal Steluţele Europei. Mezina grupului este Bianca Mihaela Lixandru, de 6 ani din Bucuresti care a interpretat trei melodii, Oameni mari sa fiti prieteni (în prima auditie), Lumea s-a schimbat şi Grivei. Bianca este o micuţă ambiţioasă, inteligentă, sufletistă şi foarte prietenoasă, căreia îi place să cânte, să danseze şi să patineze. Ea are însă un vis, unul măreţ pentru un om mic: acela de a deveni o stea.

Celelalte două steluţe care au câştigat preselecţia sunt Popa Andrada, de 10 ani şi Niculae Sânziana Norina, de 13 ani. Sânziana a participat la concurs cu piesa Unde esti copilarie(în prima auditie), o piesă al cărei text este compoziţie proprie.

În România în fiecare an se organizează doar trei concursuri internaţionale în afară de cel de la Oneşti: Cerbul Copiilor şi Mamaia Copiilor.

Ei sunt trei dintre cei mai talentaţi copii descoperiţi şi promovaţi de Clubul de Excelenţă. Asemeni lor mai sunt alţi aproximativ 100 copii, care beneficiază de sprijinul Fundaţiei Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României.

O parte dintre aceştia fac parte din cele patru departamente ale Clubului de Excelenţă, Educaţie muzicală (canto, grup vocal); Informatică; Arte ludice şi Arte vizuale (pictură, desen şi modelaj), beneficiind de programe personalizate de pregătire şi un program extra-şcolar integrat. Alţi 30 de copii, premiaţi naţional şi internaţional sunt susţinuţi şi încurajaţi prin intermediul unor programe individuale, de oferire a unor burse de studiu sau prin susţinerea participării lor la diferite competiţii naţionale şi internaţionale.