CONCURS pentru tineri despre Patrimoniul Mondial UNESCO şi schimbările climatice

🔊Alătură-te și tu COMPETIȚIEI INTERNAȚIONALE A CREATIVITĂȚII ÎN RÂNDUL TINERILOR! 🎨🧑 🎨

Comisia Naţională a României pentru UNESCO a lansat Concursul de Desene Animate care oferă tinerilor oportunitatea de a-și folosi abilitățile creative și de rezolvare a problemelor pentru a crește gradul de conștientizare cu privire la siturile Patrimoniului Mondial.

Elevii de liceu și tinerii cu vârsta cuprinsă între 12 și 18 ani sunt invitați să creeze desene animate pe tema competiției din acest an: ”Patrimoniul mondial şi schimbările climatice”.

Cea mai bună lucrare va fi selectată de un juriu independent și produsă profesional, în filme de animație, pentru distribuție globală, în școli și la evenimentele educaționale ale Centrului Patrimoniului Mondial.

Seria de desene animate „Patrimonito’s World Heritage Adventures” este o activitate emblematică desfășurată în cadrul Programului UNESCO de educație pentru patrimoniul mondial, începând cu anul 2002. Aceasta își propune să conștientizeze importanța conservării patrimoniului mondial în rândul tinerilor.

Până în prezent, au fost produse 14 episoade care sunt disponibile publicului larg prin intermediul site-ului web al Centrului Patrimoniului Mondial UNESCO (http://whc.unesco.org/en/patrimonito/) și pe canalele de socializare ale UNESCO.

Personajul Patrimonito a fost creat având la bază Emblema Patrimoniului Mondial de către un grup de studenți vorbitori de limbă spaniolă la Primul Forum pentru Tineret al Patrimoniului Mondial, organizat la Bergen, Norvegia, în anul 1995. Patrimonito înseamnă „moștenire mică” în spaniolă și reprezintă un tânăr paznic al patrimoniului.

Patrimonito a fost adoptat pe scară largă ca mascota internațională a Programului UNESCO de educație pentru patrimoniul mondial. Din 2002, Patrimonito este, de asemenea, personajul principal al seriei de desene animate.

Concursul de desene animate oferă tinerilor oportunitatea de a-și folosi abilitățile creative și de rezolvare a problemelor pentru a crește gradul de conștientizare cu privire la siturile Patrimoniului Mondial.

Elevii de liceu și tinerii cu vârsta cuprinsă între 12 și 18 ani sunt invitați să creeze desene animate pe tema competiției din acest an: Patrimoniul mondial şi schimbările climatice. Subiectul îndeamnă tinerii să reflecteze asupra problemei presante a schimbărilor climatice și a impactului acestora asupra siturilor patrimoniului mondial din jurul lor, precum și asupra măsurilor sau soluțiilor care ar contribui, în opinia lor, la abordarea acestor provocări.

Cea mai bună lucrare va fi selectată de un juriu independent și produsă profesional în filme de animație pentru distribuție globală în școli și la evenimentele educaționale ale Centrului Patrimoniului Mondial.

Informații despre cum trebuie creat un desen animat, precum și un eșantion de fișă de lucru pot fi accesate în documentele atașate.

Versiunea scanată a desenelor animate trebuie trimisă Centrului Patrimoniului Mondial prin e-mail la adresa: [email protected]

Originalele (în cazul desenelor animate realizate manual) sau versiunile tipărite (în cazul lucrărilor de artă digitală) trebuie să fie transmise prin poștă în atenția:

Ms Ines Yousfi

Focal Point, World Heritage Education Programme

UNESCO World Heritage Centre

7, place de Fontenoy, 75352 Paris 07 SP France

Phone: +33 1 45 68 18 82

Termenul limită pentru depunere: 30 septembrie 2022, ora 23:59 CET.

De asemenea, participanții pot alege să își trimită lucrările prin intermediul Comisiilor Naționale pentru UNESCO ale țărilor lor. În acest caz, termenul de transmitere la CNR UNESCO este 27 septembrie 2022, ora 10.00.

Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României a fost desemnată, în luna aprilie a acestui an, membră în rețeaua Asociațiilor și Cluburilor pentru UNESCO, în urma procesului de selecție organizat de Comisia Națională a României pentru UNESCO.