Concurs de proiecte pentru ONG-uri

1 martie 2010 este termenul limită al concursului care premiază cel mai fezabil şi original proiect al unui ONG. PREMIUL: Finanţarea proiectului şi derularea lui în parteneriat cu Fundaţia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României.

Pentru a veni în sprijinul celor care doresc să se înscrie în competiţie, cei interesaţi pot găsi pe site-ul fundaţiei (www.fudv.ro) modelul unei cereri de finanţare. Documentul are caracter informativ şi îşi propune să ofere ONG-urilor cadrul formal pe care proiectul poate să îl îmbrace.
Concursul îşi propune să identifice proiecte de utilitate socială, pe care Fundaţia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României să le desfăşoare în parteneriat cu alte asociaţii. Domeniile vizate sunt: mediu, educaţie, arta, cultură, social.

Criteriile de evaluare stabilite au în vedere nevoile cu care se confruntă societatea românească şi gradul de aplicabilitate. Pe baza acestor criterii vor fi desemnate, pe 15 martie 2010, primele trei proiecte câştigătoare.

Mai multe detalii despre concurs, criteriile de evaluare şi informatii despre ce trebuie să cuprindă un proiect pot fi găsite pe www.fudv.ro secţiunea Proiecte ONG.