Concurs de interpretat poezii

Data: 22 iulie 2011

Ora: 17:00

Locația: Grădina Valorilor Românești din incinta Parcului Copilului din sectorul 4

Descriere eveniment: Pentru copiii și tinerii cu vârsta cuprinsă între 8 și 18 ani, iubitori de poezie, Grădina Valorilor Românești va fi gazda Concursului de interpretare de poezii ce va avea loc vineri 22 iulie, începând cu orele 17:00. Concursul va avea două secțiuni: interpretarea unei poezii la alegere, operă a unuia dintre marii poeți români și interpretarea unei creații proprii.

Printre cei care se vor bucura de o după-amiază de poezie și de muzică clasică, oferită de membrii Clubului de Excelență al Fundației Dan Voiculescu, se vor număra și membrii juriului: Dan Mircea Cipariu (președintele secției de poezie a Asociației Scriitorilor București), Radu Cârneci (membru al Uniunii Scriitorilor din România, membru al Organizației Mondiale a Poeților, unul dintre cei mai mari sonetiști români), Ștefania Coșovei (membră a consiliului Uniunii Scriitorilor din România), Marieta Rădoi Mihăiță (membră a Uniunii Scriitorilor din România), Viorica Carp (profesor Limba și Literatura Română).

Ca răsplată pentru pasiunea cu care vor recita, concurenții vor fi premiați.

Toți cei care doresc să participe la concurs se pot înscrie pâna pe data de 21 iulie, la adresa de e-mail: [email protected] sau la numărul de telefon: 031.425.58.82. Participanții trebuie să precizeze numele, vârsta, localitatea, numărul de telefon și titlul poeziei pe care o vor interpreta.

Evenimentul în imagini:

[oqeygallery id=70]