Concertele primaverii la Sala Radio

Urmatoarele trei luni de stagiune de la Sala Radio vor aduce in fata publicului pe acordeonistul francez Richard Galliano, pe Horia Mihail cu al sau „Pian călător”, pe Alexandru Tomescu şi vioara Stradivarius şi multe alte surprize.

foto: wikipedia.org

„100% Mozart” este povestea pe care o „istoriseşte” pianistul Horia Mihail în cea de-a IV-a ediţie a turneului său naţional „Pianul călător”. Alexandru Tomescu cântă Dvořák pe vioara Stradivarius, cea care a răsunat mulţi ani în mâinile violonistului Ion Voicu. Celebra „Odă a bucuriei” şi întreaga Simfonie a IX-a beethoveniană în interpretarea magistrală a Orchestrei Naţionale Radio aniversează Ziua Regalităţii. Săptămâna Internaţională a Muzicii Noi, la cea de-a 24-a ediţie, este o provocare lansată spectatorilor deschişi către tot ceea ce este modern în muzică, noi universuri sonore fascinante, inedite, compozitori contemporani români şi străini de valoare. Marşul nupţial şi întreaga partitură a lui Felix Mendelssohn – Visul unei nopţi de vară – ne poartă spre magia unui tărâm oniric. Marele acordeonist francez Richard Galliano cântă Anotimpurile lui Vivaldi şi pe cele ale lui Piazzolla alături de Orchestra de Cameră Radio.

Toate aceste evenimente precum si multe alte surprize sunt propunerea Orchestrelor şi Corurilor Radio România, la Sala Radio, în perioada aprilie-iunie 2014, în ultima partea a acestei stagiuni.

Pentru a nu pierde aceste seri muzicale ale primăverii, iubitorii muzicii clasice isi pot procura noile abonamente pentru perioada aprilie-iunie 2014. Abonamentele sunt disponibile in perioada 10 – 23 martie 2014 – la casa de bilete din strada General Berthelot 60-64.

Programul casei de bilete (telefon: 021-303.14.28 sau 021-314.68.00):

– de luni până vineri, între orele 9.00-18.00 ;

– în zilele de concert/spectacol din timpul săptămânii : 09:00-20:00 ;

– în zilele de concert/spectacol din weekend : 09:00-12:00 şi 15:00-20:00.

Abonamentele sunt valabile la toate concertele şi recitalurile din stagiunea Orchestrelor şi Corurilor Radio. Excepţie fac evenimentele susţinute de Orchestra de Muzică Populară şi manifestările speciale realizate în parteneriat.