Concert Matei Bucur Mihăescu la Festivalul George Enescu

Luni, 23 septembrie începând cu ora 20:30,  Matei Bucur Mihăescu și orchestra CaMMerata vor susține un concert în cadrul Festivalului George Enescu în Piața Festivalului.

Matei Bucur Mihăescu, pianist, compozitor și dirijor de muzică clasică, este absolvent al Colegiului Național de muzică ,,George Enescu” din Bucureşti – secţia pian, profesor Horia Sabin Drăgoi și, de anul acesta, student al Universității Naționale de Muzică București – secția dirijat orchestră, profesor maestrul Cristian Brâncuși. Matei Bucur Mihăescu a compus peste 100 de lucrări muzicale care au fost interpretate pe scene de primă mărime de către artişti de prestigiu (orchestre, coruri, soliști).

A înfiinţat şi lansat propria orchestră de cameră CaMMerata care aniversează deja cinci ani de activitate muzicală. Încă de la lansare, orchestra CaMMerata, condusă de la pupitrul dirijoral de însuși fondatorul său, Matei Bucur Mihăescu, s-a impus pe scena muzicală românească susținând stagiunea muzicală permanentă ,,CaMMerata” (pe scenele Teatrului Național de Operetă ,,Ion Dacian” și Operei Naționale București).

Concertele susținute de tânăra orchestră au umplut de fiecare dată sălile ridicând realmente publicul în picioare. Printre cele mai importante succese înregistrate se numără performanța din cadrul Festivalului Internațional George Enescu – ediția 2011 și concertul extraordinar susținut alături de Corul Național de Cameră Madrigal, la Opera Națională București, sub bagheta compozitorului și dirijorului Matei Bucur Mihăescu. În anul 2010, Orchestra CaMMerata a primit, alături de fondatorul său, Diploma de excelență din partea ministrului educației, cercetării și tineretului. Orchestra CaMMerata interpretează în exclusivitate compoziții de Matei Bucur Mihăescu acoperind o paletă largă de stiluri de la baroc la modern.

Program concert

Matei Bucur Mihăescu & Orchestra CaMMerata

Matei Bucur Mihăescu Rapsodie pentru pian și orchestră

La pian: Mihaela Neacșu