Codrut Gabriel Morariu

Codrut Gabriel Morariu profesor pentru invatamantul primar, la Scoala Gimnaziala ”Liviu Rebreanu” din Targu Mures. A implicat elevii din clasa pe care o coordoneaza in activitati educationale care sa le formeze deprinderi si abilitati de relationare, de comunicare, de munca in echipa si de protejare a naturii. Combaterea violentei, protejarea animalelor, donatiile pentru copiii din centrele de plasament si sportul pentru sanatate sunt o parte din proiectele realizate impreuna cu elevii sai.

Planul extracurricular al anilor scolari precedenti a fost constituit din activitati sportive, de educatie olimpica, concursuri de creatie literara si plastica, drepturile copilului si ecologie, apreciate prin numeroasele distinctii si premii obtinute.

Este absolvent al Studiilor postuniversitare in Informatica, al celui de-al 19-lea Seminar de Studii Olimpice pentru absolventii de cursuri postuniversitare, organizat de Academia Internaţională Olimpică, al cursului de fotografie subterana al modulului de animator socio-educativ, al cursurilor Introducere in Etwinning,Colaborarea in clasa digitala,Proiecte internationale de colaborare educationala,  Abordari bazate pe proiecte, Evaluarea in scolile secolului XXI , Intel Teach Elements.

Si-a completat parcursul profesional participand la cursuri si simpozioane internationale, publicand lucrari structurate pe domenii de interes. Desfasoara activitati de voluntariat in cadrul Asociatiei sportive scolare Maris 2009, cu activitati de pregatire e echipelor de fotbal a ciclului primar, baieti si fete, pentru participarea la competitiile interscolare locale, judetene, regionale si nationale. De asemenea, voluntariatul in cadrul filialei Mures a Academiei Olimpice Romane, i-a prilejuit organizarea unor evenimente cu tematica olimpica pentru elevi.

In vederea bunei desfasurari a activitatilor educative, a derulat activitati de fundraising, care au dus la obtinerea materialelor si fondurilor necesare achizitionarii materialelor didactice.

[oqeygallery id=414]