Clubul de Excelenţă pleaca pe urmelor dacilor…

In perioada 30 iulie 2008-1 august 2008, membrii Clubului de Excelenţă Dan Voiculescu vor merge într-o excursie în zona Hunedoarei. Excursia face parte din programul de vară al clubului şi va dura trei zile.    Începând cu 1 iulie, Clubul de Excelenţă Dan Voiculescu a organizat pentru copiii din cadrul celor cinci departamente ale clubului, de muzică, pictură si desen, teatru, informatică şi dans un program special de vară adaptat programului de vacanţă. Acesta va consta într-o serie de activităţi de recreere, dar şi de pregătire complementară domeniului în care fiecare dintre ei se pregăteşte.

Dintre activităţile recreative fac parte şi o serie de excursii tematice, atât în Bucureşti cât şi în ţară în scopul oferirii copiilor posibilitatea îmbinării cunoştintelor dobândite la şcoală, în domenii precum istorie, biologie, geografie, cu diferitele experienţe practice acumulate în aceste deplasări.

Astfel, prima excursie a copiilor va fi organizată în zona Hunedoarei, o zonă bogată în mărturii ale istoriei noastre milenare. Traseul excursiei va cuprinde obiective reprezentative pentru leagănul civilizaţiei dacice, precum Ulpia Traiana Sarmisegetusa si Sarmisegetusa Regia, dar şi cetăţile Costeşti şi Blidaru.

După ce anul trecut copiii au vizitat în Grecia Marea Meteoră, Acropolele, Partenonul, Oracolul din Delphy, în această vară Clubul de Excelenţă Dan Voiculescu organizează pentru membrii săi o excursie în vederea descoperirii complexului de sanctuare, ce vorbeşte despre curajul, demnitatea şi eroismului strămoşilor noştri.

În plus, copii vor cunoaşte şi importante repere pentru culturalitatea românească specifice acestei zone. Printre acestea se afla şi castelul care a reprezentat sursa de inspiraţie pentru volumul „Castelul din Carpaţi”, al lui Jules Vernes.

Aceaste excursii vor reprezenta şi sursa de inspiraţie pentru copiii membri ai departamentului de pictură şi desen, ei urmând să realizeze expoziţii tematice diverse. În acelaşi scop, copiii au fost plecaţi vara trecută în Grecia, într-o tabară de creaţie ce a avut ca scop vizitarea unor situri arheologice şi a unor monumente de civilizaţie europeană, concretizată într-o serie de expoziţii cu cele mai reuşite lucrări de artă.

Excursia în zona Hunedoarei va dura trei zile, în perioada 30 iulie-1 august, umătoarea ieşire a copiilor fiind programată pentru data de 02 august 2008.