Clubul de Excelenţă lansează cursurile de vară pentru copiii talentaţi

Datorita numarului mare de copii care s-au inscris dupa data de 7 iulie, pentru cursurile de vara, Clubul de Excelenta Dan Voiculescu a hotarat prelungirea perioadei de inscriere pana pe data de 21 iulie 2008, pentru ca toti copiii sa aiba sansa de a se inscrie si de a participa la acest program.

Odata cu venirea vacantei si incheierea anului educational 2007-2008, Clubul de Excelenta Dan Voiculescu lanseaza un program de vara pentru membrii clubului si nu numai. Incepand cu luna iulie, copiii din cadrul celor cinci departamente ale clubului, de muzica, pictura si desen, teatru, informatica si dans vor avea un program special, ce va consta intr-o serie de activitati de recreere, dar si de pregatire complementara domeniului in care fiecare dintre ei se pregateste.

Cursurile se adreseaza copiilor talentati in domeniul muzical, picturii, desenului si al limbilor straine.

In cadrul departamentului de pictura si desen se va organiza un curs de zece module de initiere in artele plastice, destinate acelora care nu s-au pregatit pana acum in acest domeniu si sunt interesati in a afla tainele acestei arte.

In vederea deprinderii limbilor straine vor fi organizate cursuri de limba engleza, structurate pe doua nivele, mediu si avansat. Ca modalitate de insusire a cunostintelor vor fi folosite tehnicile interactive.

Pentru a profita cat mai mult de timpul liber, copiii talentati la muzica vor avea un program de pregatire individuala, sub indrumarea profesorului coordonator al grupului Stelutele Europei, dna Silvia Florea.

Acestora li se adauga si ore de testare si consiliere pentru copii, in grup sau individual, in scopul dezvoltarii personale si cresterii nivelului de creativitate si invatare.

Programul de vara va fi completat de numeroase activitati recreative in aer liber, concretizate printr-o serie de excursii tematice.

Pentru parinti, vor fi organizate cursuri de parentig destinate incurajarii si sustinerii copiilor in vederea unei dezvoltari cat mai complete si echilibrate.

Din dorinta de a oferi cat mai multor copii sansa de afirmare si pregatire specializata, Clubul de Excelenta isi deschide portile pe parcursul verii si acelora care nu au avut ocazia de a beneficia de indrumarea unui profesor in domeniul in care au aptitudini deosebite. Mai mult decat atat, profitand de timpul liber de care beneficiaza in acesta perioada de vacanta, copiii au oportunitatea de a-si descoperi noi talente.

Toate cursurile se vor organiza la sediile Clubului de Excelenta din Bucuresti.

Cei interesati, pot aplica online, accesand site-ul www.fudv.ro si completand o cerere in acest sens.

Cursurile Clubului de Excelenta vor fi reluate dupa data de 15 septembrie, odata cu inceperea anului scolar 2008- 2009.