Clubul de Excelenţă – Dâmboviţa

Joi 22 noiembrie 2007 o echipă a Fundaţiei Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României s-a deplasat în localitatea Haimanale, judeţul Dâmboviţa, în vederea identificării de copii supradotaţi.

Începând cu 15 noiembrie reprezentanţii Clubului de Excelenţă „Dan Voiculescu” deruleză un program de testare IQ a copiilor, din diferite localităţi, de unde îşi au originea nume mari ale României. Copiii cu un IQ superior vor fi promovaţi şi susţinuţi de Fundaţia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, prin burse de studiu şi alte programe educaţionale, necesare dezvoltării talentului personal, pe baza evaluării dosarului fiecărui copil în parte.

Până acum, în urma testărilor psihologice întreprinse în zona Maramureş, au fost identificaţi un număr de 25 de copii cu un IQ ridicat, pentru care Consiliul Director al Fundaţiei Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României a luat decizia, în luna octombrie, de a înfiinţa un punct de lucru al Clubului de Excelenţă la Baia Mare, sub conducerea doamnei psiholog Simona Aniţaş.

În acest fel, mii de copii din România vor fi evaluaţi asupra talentelor şi aptitudinilor în diferite domenii şi vor beneficia de sprijinul Fundaţiei Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României pentru a se putea dezvolta într-un mod cât mai favorabil lor.