Cine sunt câștigătorii Galei Premiilor pentru Directorii Anului 2022

Gala Premiilor pentru Directorii Anului 2022. Cine sunt câștigătorii ediției din acest an

Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României salută inițiativa Asociației pentru Valori în Educație, de a organiza un astfel de eveniment care celebrează excelența în educație.

Câștigătorii Galei Premiilor pentru Directorii Anului – ediția 2022, eveniment organizat de Asociația pentru Valori în Educație (AVE), au fost anunțați miercuri seară. Patru directori de școală, care s-au remarcat prin ”inițiativă și dorință de schimbare profundă pentru comunitățile lor școlare”, au fost premiați la patru categorii: Egalitate de Șanse, Inovare, Antreprenoriat și ”Directorul Anului 2022”.

În finala Galei Premiilor pentru Directorii Anului 2022 au intrat 19 directori de școală, dintre care patru au urcat pe scena Galei, desfășurate la Ateneul Român, fiind declarați Directorul Anului 2022, Directorul Anului pentru Egalitate de Șanse, Directorul Anului pentru Inovare și Directorul Anului pentru Antreprenoriat.

Directorii câștigători/ finaliști:

• Directorul Anului 2022: Cristina Hadâmbu, Liceul Tehnologic „Puskás Tivadar” din comuna Ditrău, Harghita.
  • Directorul Anului pentru Inovare: Viforel Dorobanțu, Școala Gimnazială Nr.1 Curcani, Călărași
  • Directorul Anului pentru Antreprenoriat: Simona Elena Voinescu, Școala Gimnazială Popricani, Iași.
  • Directorul Anului pentru Egalitate de Șanse: Georgiana-Livia Antoci, Școala Gimnazială ”Elena Cuza”, Iași

Gala Premiilor pentru Directorii Anului 2022 a fost transmisă live pe pagina de Facebook a Asociației pentru Valori în Educație și poate fi urmărită aici.

AVE anunța, într-un comunicat de presă, că fiecare dintre cei patru directori câștigători ai Galei Premiilor pentru Directorii Anului 2022 va primi un premiu în valoare de 3.500 de euro.

”Scopul acestui premiu este de a susține directorii în proiectele pe care le au în derulare sau care urmează să fie începute în școala din care fac parte. În plus, cei patru câștigători vor primi și o bursă integrală la Academia de Leadership și Management Școlar, program organizat de AVE pentru dezvoltarea și creșterea abilităților de leadership și management dedicat directorilor de școli și grădinițe care vor să îmbunătățească rezultatele educaționale din instituțiile pe care le conduc. Bursa valorează 3.300 de euro și este oferită de AVE și partenerii Academiei”, preciza asociația.

Gala Premiilor pentru Directorii Anului, organizată de Asociația pentru Valori în Educație, s-a aflat anul acesta la a șasea ediție.

Sursa. SparkNews.ro