Gateway to ELT -Zi metodică pentru profesorii de limba engleză

Sâmbătă, 8 martie a avut loc primul eveniment al campaniei Gateway To ELT, campanie inițiată de Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României cu scopul de a aduce în atenția societății românești rolul educației, menirea profesorului ca mentor, ca model pentru copiii noștri.

Peste 300 de cadre didactice din toată țara au participat la o serie de seminarii de perfecționare a metodelor de predare a limbii engleze. Traineri internaționali de la cele mai prestigioase universități din lume au prezentat cele mai moderne metode de predare și au venit cu propuneri de programe educaţionale recunoscute la nivel mondial ca fiind cele mai de success metode de a atrage elevii către limba engleză.

Trainerii prezenți sâmbătă au fost:

BARBARA WILGER – National Geographic Learning;

KOSTAS PAIXOS – MM Publications;

JOHN PETROPOULOS, PH.D.- American Alliance for Education;

GARY ANDERSON – Cambridge University Press.

Toți profesorii au primit material educaționale de la cele mai importante edituri din domeniul educației în limba engleză precum Cambridge University Press, National Geographic Learning, Collins ELT, Helbling Languages, Global ELT, MM Publications sau Oxford University Press.

Imagini de la eveniment:

[oqeygallery id=371]

Fotografii realizate de Raluca Tudor, Alexandru Popescu, Bogdan Ionuț Anghel, Dan Marinescu

***

Şcoala îţi poate schimba nu numai aspiraţiile şi visele, ci şi felul în care priveşti lumea şi te implici în societate. Rolul esenţial în acest proces îl are dascălul care în mod conştient formează  şi cizelează personalităţi. Fundaţia  Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României şi-a propus ca alături de partenerii săi: Fischer International, tabere.com, Editura National Geographic Learning, Editura Litera, Universitatea Româno – Americană, American European Alliance for Education, să-i încurajeze munca şi să schimbe percepţia asupra rolului acestuia în societate şi în educaţia copiilor noştri.

Primul eveniment din această campanie este o zi metodică dedicată profesorilor de limba engleză. Acest seminar are scopul de a facilita accesul profesorilor de limba engleză, la cele mai recente informaţii şi resurse din domeniul predării acestei limbi.  Evenimentul aduce la un loc formatori internaţionali, autori de programe educaţionale şi materiale didactice, realizatori de programe educative audio pentru cele mai renumite posturi de radio britanice şi alţi specialişti în domeniul predării limbii engleze care vor împărtăşi din experienţa şi cunoştinţele lor. Sunt aşteptaţi toţi profesorii de limba engleză pentru o zi metodică alături de nume celebre de la Cambridge University Press, National Geographic Learning, Collins ELT, Helbling Languages, Global ELT, MM Publications, Oxford University Press, American European Alliance for Education şi mulţi alţii.

Ziua metodică pentru profesorii de engleză va avea loc sâmbătă, 8 martie 2014, în intervalul orar 10:00 – 14:00, în sala “Aula Magna” a Universităţii Romano-Americane din Bucureşti.

Toate activităţile din cadrul acestui seminar sunt gratuite.

Pentru înregistrare vă rugăm să completaţi formularul de înscriere şi să-l transmiteţi la adresa de e-mail: fedu@fedu. ro sau la nr. de fax: 021. 310. 88. 81 sau puteti completa formularul de mai jos.