Bucharest Summer University 2008 – Şcoala de vară a Academiei de Studii Economice din Bucureşti

În perioada 10-25 august 2008 se desfăşoară şcoala de vară Bucharest Summer University, organizată de Academia de Studii Economice din Bucureşti, prin intermediul Senatului Studenţesc, în parteneriat cu Fundaţia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României şi Institutul European din România. Deschiderea oficială a evenimentului din acest an, are loc în data de 11 august 2008 şi marchează începutul unei noi experienţe „Bucharest Summer University” dar şi bucuria petrecerii vacanţei de vară într-un mod cât mai constructiv.

Bucharest Summer University reprezintă un program educaţional internaţional, aflat deja la cea de-a 4-a ediţie, ce îşi propune dezvoltarea perspectivelor participanţilor prin dialog şi dezbateri cu specialişti atât din mediul academic cât şi din mediul de afaceri. Organizat anual, acesta şi-a câştigat de-a lungul timpului prestigiul de eveniment ştiinţific de calitate, apreciat atât din punctul de vedere al numărului ridicat de participanţi, cât şi din cel al diversităţii ţărilor reprezentate.

Tema acestei ediţii, „Cele 4 Libertăţi Fundamentale ale Uniunii Europene”, se adresează celor 55 de participanţi, proveniţi din ţări precum: Croaţia, Macedonia, Turcia, Bulgaria, Ucraina, Serbia, Franţa, Marea Britanie, Armenia, România şi Slovacia. Aceştia au fost aleşi din cele peste 100 de aplicaţii, în urma unui proces elaborat de selecţie, iar 10 dintre ei vor beneficia de burse cu acoperire integrală a costurilor studiilor.

Cele 16 cursuri şi seminarii, elaborate în colaborare cu Catedra de Relaţii Economice Internaţionale din cadrul universităţii, se vor desfăşura în campusul Moxa din Bucureşti. Personalităţile care au fost invitate să susţină cursurile şi workshopurile din cadrul „Bucharest Summer University 2008” vin din mediul economic, dar şi de la o serie de universităţi de referinţă din Europa. Printre aceştia se numără Lazăr Comănescu-Ministrul Afacerilor Externe în Guvernul României; Dan Voiculescu-profesor universitar doctor; Gerdwin Lammers-preşedintele Asociaţiei Transportatorilor din România; Lucian Croitoru-consilier principal al guvernatorului Băncii Naţionale a României; Liviu Voinea-directorul executiv al Grupului de Economie Aplicată; Andreea Vass-consilier în cadrul Parlamentului European.

Şcoala de vară a Academiei de Studii Economice din Bucureşti va însemna pentru cursanţii români şi străini un mediu provocator de studiu îmbinat cu un program cultural deopotrivă, ce va oferi oportunitatea de a cunoaşte tineri din diverse regiuni ale lumii şi de a socializa cu aceştia. Programul cultural cuprinde activităţi distractive, excursii în weekend-uri şi seri tematice, ce au rolul de a intensifica interacţiunea şi comunicarea dintre participanţi.

La sfârşitul celor 2 săptămâni, în urma susţinerii examenului de verificare a cunoştinţelor, cursanţii vor obţine atât diploma de participare, cât şi 4 puncte credit transferabile internaţional (ECTS).

Printre sponsorii ce s-au remarcat în sprijinirea evenimentului se numără: Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului, BRD Groupe Societe Generale şi JW Marriott, în calitate de parteneri media: Jurnalul Naţional, Financiarul, Săptămâna Financiară, Antena 1, Antena 3, News FM, Curierul Naţional, Revista Conta, Compact, bizcampus.ro, studentie.ro şi alţi parteneri AIESEC, AEGEE, VIP, RATB şi METROREX.