CURSURI GRATUITE PENTRU COPII 2019 – 2020

Au început înscrierile pentru noul an educațional!

Cursuri GRATUITE desfășurate în cadrul ”Clubului de Excelență” al Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, prin Senatul Științific al Copiilor.

”Clubul de Excelență” al Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României își deschide, din nou, porțile pentru copiii care doresc să facă performanță din pasiunile lor.

Demarat în cadrul Clubului de Excelență, încă din anul 2007, programul de cursuri gratuite se adresează copiilor și tinerilor supradotați, care doresc să își dezvolte potențialului de geniu prin știință și descoperire. Aceste cursuri au menirea de a evidenția inteligența ridicată, specifică supradotaților, și de a contribui la dezvoltarea deplină a potențialului acestor copii.

Cursurile răspund unor cerințe educative speciale și le oferă copiilor cu o capacitate mentală superioară o șansă educativă și o ambianță stimulativă care le antrenează mintea și le stilumează creativitatea și inteligența. Aceste cursuri vin în completarea programei școlare și au rolul de a conduce la creșterea nivelului de cunoștințe și la atingerea performanței.

Aici îi așteaptă cei mai buni profesori și o călătorie fascinantă în lumea artelor și a științei. De asemenea, cursanții beneficiază și de programe de dezvoltare personală, emoțională și vocațională, menite să ajute la o dezvoltare armonioasă și completă a talentului, aptitudinilor și personalității lor.

Până în prezent, peste 6000 de copii au beneficiat de programul de cursuri gratuite al Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României.

Clubul de Excelență reunește patru departamente:

• Departamentul de arte
  • Dezvoltare personală și educație vocațională
  • Departamentul de limbi străine
  • Departamentul de științe și tehnică

Fiecare an educațional aduce cu el cursuri noi, extrem de utile în dezvoltarea copiilor și tinerilor cu vârste cuprinse între 4 și 18 ani. În acest an vor avea loc o serie de cursuri instructiv-educative, structurate pe module de câte 8-10 ședințe.

Lista cursuri an educațional 2019-2020:

1. Curs de Robotică pentru copii
  2. Curs MATEMIX
  3. Curs de Învățare rapidă
  4. Curs de Consiliere vocațională
  5. Curs de Dezvoltare Personală
  6. Curs de Dezvoltare emoțională
  7. Curs de Educație prin Arte Vizuale
  8. Curs de Arta Fotografică
  9. Curs de Arta Vorbirii
  10. Curs de Limba Engleză
  11. Curs National Geographic Learning