Au inceput inscrierile pentru Conferinta BISMUN 2012

Conferinta BISMUN 2012, principala Conferinta de tip MUN din Romania, aniverseaza anul acesta cea de-a patra editie a acestui tip de simulare academica organizata de catre Asociatia BISMUN. Se va desfasura în perioada 21.03.2012 – 26.03.2012 la Palatul Parlamentului si la Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti si va reuni aproximativ 200 de participanti din Uniunea Europeana, dar si din exteriorul acesteia.

In cadrul Conferintei BISMUN 2012, participantii joaca rolul unor delegati, reprezentand politicile, interesele si obiectivele unui stat in cadrul unuia dintre cele 7 organisme simulate. Pe parcursul celor 6 zile, acestia vor fi responsabilizati prin capacitatea de a reprezenta juridic si politic statul ales in actele elaborate de institutia internationala simulata.

Tematica conferinţei din acest an este “Human Security and Positive Liberty”, fiind aleasa datorita importantei acestor concepte asupra dezvoltarii sociale si individuale ale secolul XXI. Tematica Conferintei se va reflecta atat la nivelul alegerii comitetelor, cat si la cel al subiectelor ce vor fi dezbatute.

Elementele de noutate ale BISMUN 2012 pe plan academic fata de editiile anterioare sunt: simularea integrala a unui comitet în limba franceza (EP Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs) pentru prima data in Romania, oferind astfel tinerilor oportunitatea de a-si dezvolta abilitătile oratorice si de dezbatere in mai multe limbi straine si simularea unui Comitet Istoric (Pacea de la Westphalia). Pe langa acestea vor mai fi simulate: UN Security Council, 1st Committee of the GA (DISEC), 3rd Committee of the GA (SOCHUM), UN Human Rights Council, Council of the European Union (Foreign Affairs Configuration).

Pentru inscriere, participantii trebuie sa completeze un formular care se gaseste pe site-ul evenimentului – www.bismun.ro/bismun2012. Aplicatiile se vor desfasura prin sistemul de acceptare continua – prin regula “Primul venit, primul servit”, astfel incat: taxa pentru cei care se vor inscrie pana la data de 15 Februarie va fi de 40 de euro (fara cazare) si 80 de euro (cu cazare), iar intre 16 Februarie si 15 Martie taxa va fi de 50 de euro (fara cazare) si 100 de euro (cu cazare).

Asociatia BISMUN (Bucharest International Student Model United Nations) este un O.N.G. constituit cu scopul de a promova si incuraja valorile ONU in randul tineretului roman si al societatii romanesti. Pentru a-şi atinge scopurile, organizatia realizeaza seminarii, conferinte, workshop-uri, stagii de practica, activitatea centrala axandu-se insa asupra organizarii unei conferinte anuale de tip MUN – Conferinta BISMUN.